Babiš v sídle CIA. Ukázali mu "scary file" o Číně, premiér se ozval kvůli Sýrii

Jan Horák Jan Horák
23. 5. 2019 12:22
Po březnové návštěvě premiéra Andreje Babiše v USA zůstalo několik otazníků. Dosud nebylo jasné, co se dělo při jeho přijetí v centrále Ústřední zpravodajské služby, CIA, v Langley. Deníku Aktuálně.cz se na základě informací z bezpečnostní komunity povedlo zrekonstruovat, v čem schůzka premiéra v centrále nejvlivnější zpravodajské složky světa spočívala. Obsahem byl bezpečnostní "brífink" o Číně, Rusku a Blízkém východě. Tuto rámcovou náplň jednání potvrdil Aktuálně.cz i sám premiér.
Andrej Babiš byl v centrále CIA v americkém Langley.
Andrej Babiš byl v centrále CIA v americkém Langley. | Foto: ČTK

Přijetí předsedy vlády na půdě CIA ředitelkou služby Ginou Haspelovou bylo součástí třídenní výpravy Babiše a jeho delegace do USA, která se odehrála na sklonku prvního březnového týdne. Jejím vrcholem bylo setkání Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Schůzce s Trumpem ale předcházela právě zastávka v Langley v americkém státě Virginia, kam s premiérem dorazil i šéf tuzemské kontrarozvědky Michal Koudelka. Američtí zpravodajci pro oba připravili bezpečnostní "brífink", během kterého shrnuli své poznatky ke klíčovým rizikovým oblastem světa, a to konkrétně k Číně, Rusku a Blízkému východu. "Řešila se tato témata," potvrdil Aktuálně.cz Babiš.

Zpravodajci premiérovi představili souhrn rizik, jež z těchto oblastí pro západní spojence plynou. Informativní mítink nevedla ředitelka CIA Haspelová, poznatky předávali premiérovi přímo představitelé jednotlivých sekcí CIA, které se danými zeměmi zabývají.

Huawei v očích CIA jako riziko

Režie mítinku byla v rukou americké strany. Proběhl ve třech blocích, každý trval přibližně patnáct až dvacet minut. V rámci čínské kapitoly předestřela CIA premiérovi takzvaný scary file (v překladu děsivý dokument, pozn. red.). Zjednodušeně řečeno šlo o názornou ilustraci, v jakých konkrétních oblastech je Čína nebezpečná.

V tomto bodě se Američané dotkli budovaných nejmodernějších mobilních sítí 5G. Jedná se o novou generaci mobilních datových sítí, zajišťující vyšší rychlost i spolehlivost připojení. Jednou z nejvýraznějších firem nabízejících komponenty pro vybudování sítě 5G je právě čínská firma Huawei.

"V rámci scary file vysvětlili Američané, co všechno pro čínský režim dokáže Huawei a že pracuje na zadání čínské vlády, nebo že někteří manažeři jsou přímo čínskými agenty," přiblížil pod zárukou anonymity zdroj z bezpečnostní komunity. Už loni v prosinci v tomto smyslu vydal závazné varování tuzemský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), jenž v zásadě zakázal vstup Huaweie a jiné čínské firmy ZTE do českých strategických infrastruktur.

Ředitel BIS Michal Koudelka dostal v CIA cenu George Teneta.
Ředitel BIS Michal Koudelka dostal v CIA cenu George Teneta. | Foto: ČTK

Ostatně NÚKIB byl jeden z těch resortů, například vedle Úřadu vlády či amerického velvyslance v Česku, které chystaly premiérovi podklady na jeho výpravu do USA. "Zástupce NÚKIB byl i v delegaci v Bílém domě. O použití našich podkladů v Langley nemáme informace," sdělil Aktuálně.cz zdroj z NÚKIB.

Premiér Babiš v souvislosti s bezpečnostním mítinkem, jemuž naslouchal i ředitel BIS Koudelka, zdůrazňuje, že nebyl jen pasivním příjemcem informací. "Nebyl jsem v CIA, aby mě brífovali. Já jsem tam vyslovil plno svých názorů," řekl premiér. Podle informací Aktuálně.cz projevil Babiš nejvíce vlastní iniciativy během "školení" o blízkovýchodním bloku.

Poznatky CIA v souladu s českými tajnými službami

Bavit se chtěl zejména o Sýrii, český premiér se na řadu věcí týkajících se země, kde probíhá od roku 2011 ozbrojený konflikt, doptával. A také sám vznášel argumenty. "Vyslovil jsem názor, že by Spojené státy neměly odcházet ze Sýrie," zmínil Babiš. Pozice české strany v Sýrii je pro spojence velmi důležitá, Česko tam má coby jediná západní země svou velvyslankyni, Evu Filipi.

O čem se v ústředí CIA mohlo hovořit v souvislosti s Ruskem, naznačuje zjištění týdeníku Respekt. Podle něj americký velvyslanec v Moskvě Jon Hunstman při nedávné návštěvě Prahy, jež proběhla po návratu Babiše z USA, apeloval na českého premiéra, aby se Česko stáhlo z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce. Finanční instituce vznikla roku 1963 při RVHP, dnes je jejími akcionáři osmička zemí z bývalého sovětského bloku včetně České republiky.

Západní bezpečnostní složky chovají podezření, že banka slouží jako nástroj ruské špionáže v Evropě a k praní špinavých peněz. Zda na toto téma mluvili s Babišem i zpravodajci v Langley, není podle zdrojů Aktuálně.cz jisté. Každopádně americká pozice je jasná, navíc deklarovaná při jednání premiéra s Trumpem v Bílém domě: podíl v této finanční instituci, v níž zastupuje Česko někdejší Babišův poradce Ján Jursa, není podle USA v zájmu spojenců. 

Podle informací Aktuálně.cz základní rámec poskytnutých poznatků odpovídal těm, jichž se premiérovi dostává od českých tajných služeb, především BIS. Oficiálně česká kontrarozvědka nechce dění v Langley příliš komentovat. "Mohu jen potvrdit, že obsahem schůzky byla bezpečnostní témata. Součástí bylo i předání ocenění řediteli," sdělil Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Připomněl tak, že během návštěvy ústředí CIA převzal šéf tuzemské kontrarozvědky Michal Koudelka cenu George Teneta. Tuto poctu uděluje CIA zpravodajským službám, s nimiž má nadstandardní vztahy.

Tisková konference po jednání Babiše s Trumpem:

Prezident Donald Trump na konci schůzky s českým premiérem Babišem odpovídal na otázku, co říká na poslední jaderné testy severokorejského režimu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 10 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy