Trumpův zeť jedná s Netanjahuem o mírovém plánu, ohrožují ho předčasné volby

ČTK ČTK
30. 5. 2019 19:58
Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o připravovaném americkém plánu na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Spojené státy zatím žádné podrobnosti chystané iniciativy nezveřejnily a plánovaly tak učinit během léta. Nyní ale panují obavy, že Washington bude muset kvůli politické situaci v Izraeli termín znovu odložit. Zemi čekají v září předčasné volby.
Jared Kushner s Benjaminem Netanjahuem
Jared Kushner s Benjaminem Netanjahuem | Foto: Reuters

Izraelský parlament ve středu rozhodl o svém rozpuštění poté, co se Netanjahuovi jako šéfovi vítězné strany Likud po dubnových volbách ve stanoveném termínu nepodařilo sestavit vládní koalici. Předčasné volby se budou konat 17. září.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří se na velké investice a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu.

S plánem ale zatím nesouhlasí Palestinci, a není tedy jasné, jak by bylo možné projekty realizovat přes odpor oficiálního palestinského partnera. Potenciálně mnohem třaskavější je pak politická dohoda, o jejímž obsahu se dosud neví prakticky nic.

Kushner v rámci své cesty po Blízkém východě v minulých dnech navštívil Maroko a Jordánsko. Na cestě ho doprovázejí blízkovýchodní zmocněnec Jason Greenblatt a zvláštní zástupce ministerstva zahraničí pro Írán Brian Hook.

Kushner po setkání s Netanjahuem uvedl, že spolupráce mezi USA a Izraelem ještě nikdy nebyla tak úzká. Komentátoři však varují, že už druhé letošní předčasné volby v Izraeli mohou Američany donutit opět změnit plány. Deník Haarec napsal, že Kushner dorazil do Izraele v naprosto nevhodnou dobu a že nad zveřejněním obsahu chystaného plánu nyní visí obrovský otazník.

Menší událost

"I když jsme tu včera měli takovou menší událost, tak nás to nezastaví," snažil se význam rozhodnutí o rozpuštění parlamentu po setkání s Kushnerem zlehčit Netanjahu. Agentura AFP nicméně poznamenala, že Američané budou nejspíše považovat zveřejnění mírového plánu za natolik citlivé, že s ním nebudou chtít přijít v době předvolební kampaně, která může být poměrně vyhrocená.

"Nikoho nepřekvapí, pokud nově vyhlášené izraelské volby povedou k dalšímu odkladu, bez ohledu na to, co bude (americká) administrativa v příštích dnech tvrdit," napsal k tomu Haarec.

Agentura Reuters uvedla s odkazem na nejmenovaného amerického vládního činitele, že Spojené státy nijak nemění svůj plán uspořádat konferenci v Bahrajnu a že se toto setkání uskuteční navzdory izraelské předvolební kampani. Ohledně politické části mírové dohody však tatáž osoba řekla, že USA počítají s jejím zveřejněním "až nastane správný čas".

Prezident Trump loni v září ve svém projevu v OSN oznámil, že palestinsko-izraelskou mírovou iniciativu zveřejní v únoru 2019. Pak se ale Washington rozhodl celou věc odložit kvůli dubnovým předčasným volbám. Ty ovšem nevedly k sestavení vlády, a tak lze předpokládat, že Američané nyní budou postupovat podobně a budou čekat na výsledky zářijových voleb a případnou novou vládu.

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát už kvůli opakovaným odkladům hovoří v žertu o tom, že americký plán je "dohodou příštího století".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy