Trumpův zeť jedná s Netanjahuem o mírovém plánu, ohrožují ho předčasné volby

ČTK ČTK
30. 5. 2019 19:58
Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o připravovaném americkém plánu na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Spojené státy zatím žádné podrobnosti chystané iniciativy nezveřejnily a plánovaly tak učinit během léta. Nyní ale panují obavy, že Washington bude muset kvůli politické situaci v Izraeli termín znovu odložit. Zemi čekají v září předčasné volby.
Jared Kushner s Benjaminem Netanjahuem
Jared Kushner s Benjaminem Netanjahuem | Foto: Reuters

Izraelský parlament ve středu rozhodl o svém rozpuštění poté, co se Netanjahuovi jako šéfovi vítězné strany Likud po dubnových volbách ve stanoveném termínu nepodařilo sestavit vládní koalici. Předčasné volby se budou konat 17. září.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří se na velké investice a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu.

S plánem ale zatím nesouhlasí Palestinci, a není tedy jasné, jak by bylo možné projekty realizovat přes odpor oficiálního palestinského partnera. Potenciálně mnohem třaskavější je pak politická dohoda, o jejímž obsahu se dosud neví prakticky nic.

Kushner v rámci své cesty po Blízkém východě v minulých dnech navštívil Maroko a Jordánsko. Na cestě ho doprovázejí blízkovýchodní zmocněnec Jason Greenblatt a zvláštní zástupce ministerstva zahraničí pro Írán Brian Hook.

Kushner po setkání s Netanjahuem uvedl, že spolupráce mezi USA a Izraelem ještě nikdy nebyla tak úzká. Komentátoři však varují, že už druhé letošní předčasné volby v Izraeli mohou Američany donutit opět změnit plány. Deník Haarec napsal, že Kushner dorazil do Izraele v naprosto nevhodnou dobu a že nad zveřejněním obsahu chystaného plánu nyní visí obrovský otazník.

Menší událost

"I když jsme tu včera měli takovou menší událost, tak nás to nezastaví," snažil se význam rozhodnutí o rozpuštění parlamentu po setkání s Kushnerem zlehčit Netanjahu. Agentura AFP nicméně poznamenala, že Američané budou nejspíše považovat zveřejnění mírového plánu za natolik citlivé, že s ním nebudou chtít přijít v době předvolební kampaně, která může být poměrně vyhrocená.

"Nikoho nepřekvapí, pokud nově vyhlášené izraelské volby povedou k dalšímu odkladu, bez ohledu na to, co bude (americká) administrativa v příštích dnech tvrdit," napsal k tomu Haarec.

Agentura Reuters uvedla s odkazem na nejmenovaného amerického vládního činitele, že Spojené státy nijak nemění svůj plán uspořádat konferenci v Bahrajnu a že se toto setkání uskuteční navzdory izraelské předvolební kampani. Ohledně politické části mírové dohody však tatáž osoba řekla, že USA počítají s jejím zveřejněním "až nastane správný čas".

Prezident Trump loni v září ve svém projevu v OSN oznámil, že palestinsko-izraelskou mírovou iniciativu zveřejní v únoru 2019. Pak se ale Washington rozhodl celou věc odložit kvůli dubnovým předčasným volbám. Ty ovšem nevedly k sestavení vlády, a tak lze předpokládat, že Američané nyní budou postupovat podobně a budou čekat na výsledky zářijových voleb a případnou novou vládu.

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát už kvůli opakovaným odkladům hovoří v žertu o tom, že americký plán je "dohodou příštího století".

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy