Washington - Americký prezident Donald Trump při pátečním setkání s britskou premiérkou potvrdil, že stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí a že NATO je základem společné obrany. Novinářům to řekla Theresa Mayová, která jako vůbec první státník od Trumpova nástupu do funkce jednala v Bílém domě s jeho novým šéfem.
"Amerika a Británie společně tvoří maják prosperity a vlády práva," prohlásil Trump s tím, že obě země chtějí posílit své obchodní vztahy.
Podle Mayové se oba lídři shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Trump, který v minulosti opakovaně označil alianci za zastaralou, se tentokrát před novináři k tématu NATO nevyjádřil.
Britská premiérka během tiskové konference otevřela i další téma, na něž nemá s Trumpem zcela shodný názor: postoj k Rusku. Nový šéf Bílého domu opakovaně prohlašuje, že hodlá zlepšit vztahy s Kremlem a podle svých poradců zvažuje zrušení protiruských sankcí přijatých po anexi Krymu a hackerských útocích spojených s předvolební kampaní.
An honor to have U.K. Prime Minister @theresa_may join me at the @WhiteHouse. #ICYMI- our joint press conference: https://t.co/4pHDM45Fpe pic.twitter.com/wBiWxA3sFz
— President Trump (@POTUS) January 27, 2017
Mayová prohlásila, že protiruské sankce by měly zůstat v platnosti do chvíle, než se na Ukrajině podaří uvést do praxe minské dohody. Podle Trumpa, který bude v sobotu telefonicky jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, zatím není rušení protiruských postihů na programu.
Trump dodal, že by chtěl mít s Putinem "fantastické vztahy", ale že realita možná bude jiná.
Zatímco novináře na tiskové konferenci zajímala především zmíněná bezpečnostní témata, oba státníci dali najevo, že prioritou schůzky bylo jednání o vzájemné obchodní dohodě. Ta by Británii umožnila úspěšně nasměrovat svou ekonomiku na cestu do světa po Brexitu, tedy po odchodu z EU, zatímco pro Trumpa by byla příkladem toho, že USA mohou fungovat mimo velká obchodní partnerství typu transpacifické dohody či smlouvy s EU.
Podle amerického prezidenta, který dlouhodobě podporuje odchod Británie z unie, bude Brexit "úžasný" a "svobodná a nezávislá" Británie se bude těšit z historicky nejpevnějšího vztahu se Spojenými státy.
Média si všímají také nezvykle galantního chování prezidenta Trumpa k dámě a jeho poměrně diplomatický slovník bez větších výstřelků.
Tak Telegraph má pocit, že se ve Washingtonu dal dohromady "šťastný páreček..." https://t.co/ReIsSjgjx2
— Jiří Hošek (@hosekj) January 27, 2017
Republikáni Trumpa varují: Protiruské sankce rozhodně nerušte
Zmírnění či zrušení protiruských sankcí, o kterém Trump uvažuje, ostatně narazilo u některých vlivných republikánských zákonodárců. Senátor John McCain Trumpa před tímto krokem varoval a řekl, že v případě zrušení sankcí spolu s kolegy zapracuje postihy proti Rusku do zákona.
Trump bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v sobotu telefonicky jednat poprvé od svého nástupu do funkce. Před vstupem do Bílého domu jeho nový šéf hovořil o plánech na zlepšení vztahů Washingtonu a Moskvy a jeho poradkyně Kellyanne Conwayová uvedla, že zrušení či zmírnění sankcí není vyloučeno.
"Všechny tyto možnosti jsou ve hře... Víte, co řekl prezident, Amerika je na prvním místě, a to se týká i zahraniční politiky," řekla Conwayová v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.
Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa varovali někteří přední republikáni včetně senátorů a někdejších prezidentských kandidátů McCaina a Lindsaye Grahama. McCain dnes prohlásil, že věří, že si Trump tento "unáhlený postup" rozmyslí.
Rusko nikde nebude mít stejné zájmy jako USA
"Pokud ne, společně s kolegy vypracuji zákon o sankcích proti Rusku," uvedl McCain, který označil Putina za vraha, jehož země nikdy nebude mít stejné zájmy jako USA.
Po ruské anexi Krymu a po hackerských útocích na americké úřady a politické strany, které americké tajné služby připsaly Rusku, vyhlásil protiruské sankce prezident Barack Obama prostřednictvím exekutivních nařízení, která může Trump zrušit.
Putin po prosincovém přijetí nejnovějších protiruských postihů a po vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA nezvykle neučinil odvetný krok s tím, že si počká na reakci nového šéfa Bílého domu.