Trump si přeje odchod amerických vojáků ze Sýrie. Nejdříve chce ale zanechat trvalý odkaz

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2018 20:56
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se podařilo v Iráku i Sýrii vymýtit Islámský stát.
Americký prezident Donald Trump se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.
Americký prezident Donald Trump se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie, zároveň chce ale v této blízkovýchodní zemi zanechat jasný a trvalý odkaz.

"Rád bych odešel ze Sýrie," řekl Trump na tiskové konferenci po úterním jednání s francouzským kolegou Emmanuelem Macronem. Trump nedávno prohlásil, že chce americké vojenské síly ze Sýrie stáhnout, později ale názor změnil.

Termín možného stažení amerických vojáků Trump nesdělil, uvedl ale, že by to mohlo být poměrně brzy. Před několika týdny Trump hovořil o tom, že do řešení syrské krize by se měly zapojit i další země. V úterý zopakoval, že chce, aby do dění na Blízkém východě vstoupily, a to i vojensky, další státy regionu.

Macron k francouzské účasti v Sýrii řekl, že je nyní nemožné stanovit nějaký časový rámec, kdy se Francie stáhne. Uvedl, že Paříž bude v nadcházejících týdnech a měsících vyhodnocovat, co je v syrské otázce ještě nutné učinit.

Za hlavní cíl intervence v Sýrii označil francouzský prezident dokončení likvidace teroristického hnutí Islámský stát (IS) a dalších radikálních skupin. Diplomatickým cílem je pak zajištění mírového života v zemi.

Macron také řekl, že se s Trumpem shodl na tom, že krize v Sýrii by měla být součástí širšího jednání s Íránem.

Teherán vojensky podporuje syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Trump k tomu dodal, že on ani Macron nechtějí nechat Íránu v regionu volné ruce.

Trump se také krátce zmínil o tažení proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS), které ovládalo rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku. Podle amerického prezidenta se v obou zemích IS podařilo vymýtit.

Trump děkoval za skvělou spolupráci. Macron chce další boj proti agresivnímu nacionalismu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy