Drcení ruky, nejapné lichotky o Brigitte i kritika Paříže. Trumpa a Macrona pojí zvláštní přátelství

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 4. 2018 8:09
Francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil návštěvu Spojených států, během které bude jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Vztah obou prezidentů je nečekaný, podle agentury Reuters se za poslední rok vyvinul do přátelské podoby. Objevují se dokonce názory, že Francie a USA nahradily "zvláštní vztah", který měl Washington tradičně s Velkou Británií. Ukázalo se to například v případě náletů v Sýrii. Přesto mezi Macronem a Trumpem panují i rozpory a jejich společnou pracovní cestu provázela řada incidentů. Podívejte se.

Video: Emmanuel Macron si drtil ruku s Donaldem Trumpem, až klouby bělaly

Emmanuel Macron si drtil ruku s Donaldem Trumpem, až klouby bělaly. | Video: Reuters
Prezidentské páry u večeře v restauraci Jules Verne ve druhém patře Eiffelovy věže. Vlevo stojí francouzský šéfkuchař Alain Ducasse.
Prezidentské páry u večeře v restauraci Jules Verne ve druhém patře Eiffelovy věže. Vlevo stojí francouzský šéfkuchař Alain Ducasse. | Foto: Reuters

Paříž není, co bývala

"Paříž už není Paříží," pronesl prezident Donald Trump na adresu francouzského hlavního města loni v únoru, ještě před nastoupením Emmanuela Macrona do Elysejského paláce.

Trump naznačoval, že Paříž je nebezpečným místem a že za teroristické útoky v Evropě - mimo jiné i za několik útoků ve Francii - mohou evropské "otevřené hranice". Zvlášť pro francouzskou metropoli, kde při teroristických útocích v listopadu 2015 zemřelo 130 lidí, je to obzvláště citlivé téma.

"Podívejte se, co se děje v Německu. Podívejte se, co se děje ve Francii. Podívejte se na Nice, na Paříž," řekl Trump. Vyprávěl přitom o svém údajném příteli, velkém milovníkovi "města světel", který před několika lety přestal jezdit do Paříže. A už mu ani nechybí.

Na Trumpova slova tehdy rozhořčeně reagoval Macronův předchůdce v úřadu, Francois Hollande. Sám Macron pak americký prezidentský pár při jeho návštěvě vzal na večeři do restaurace Jules Verne ve druhém patře Eiffelovy věže, aby Trumpovi ukázal, že Paříž stále "je" Paříží.

"Paříži se bude dařit dobře," opravil se následně Trump poté, co mu jeho kritická slova připomněli i francouzští novináři. Jedním z důvodů je prý fakt, že země má nyní "velkého a nesmlouvavého" prezidenta, vychválil Macrona.

Později vychvaloval i vojenskou přehlídku, kterou po boku Macrona na výročí dobytí Bastily v červenci sledoval. "Byla to jedna z nejskvělejších přehlídek, které jsem kdy viděl," řekl Trump reportérům. K vedle sedícímu Macronovi ještě poznamenal: "A my se pokusíme to překonat."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy