"Je to velice nešťastné." Šlechtová chce v Bruselu řešit Trumpův tweet, o útoku se dozvěděla až ráno

Radek Bartoníček Michal Polák Radek Bartoníček, Michal Polák
Aktualizováno 18. 4. 2018 16:02
Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) opakovaně odmítá říci, jaké je její osobní stanovisko k úderu spojenců v Sýrii. Kritizuje ale amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho tweet, ve kterém dopředu avizoval útok na Sýrii. "Chci to vytáhnout jako jedno z témat na setkání ministrů obrany zemí Evropské unie," řekla.
Ministryně obrany Karla Šlechtová. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) ani pátý den od úderu USA, Francie a Velké Británie na vojenské cíle v Sýrii jasně neřekla, jestli tento zásah považuje za správný. Podobně nejasné je i stanovisko premiéra Andreje Babiše, kterého za to už v úterý kritizovali někteří poslanci. "Politika české vlády se stala naprosto nečitelnou nejenom pro českou veřejnost, ale i pro světovou," tvrdil například opoziční předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šlechtová přišla ve středu mezi novináře poté, co se účastnila neveřejného společného zasedání poslaneckých výborů pro obranu a zahraničí. Tématem jednání byly postoje České republiky právě k situaci v Sýrii.

Na přímou otázku Aktuálně.cz, jaký je její osobní postoj k tomuto útoku, odpověděla vyhýbavě. "Nikdy si nikdo nepřál žádný vojenský zásah, my všude prosazujeme mírovou situaci. Přijít do vojenského vztahu je až opravdu to poslední. Až budeme mít finální zprávu o celém útoku a všichni budeme vědět, co se tam opravdu odehrávalo a jak, tak to sdělím i veřejnosti," sdělila nejdříve.

Na doplňující dotaz, jaké je tedy její osobní stanovisko k úderu, odpověděla také nejasně: "Vzhledem k tomu, že se úder stal, jsme se ráno probudili a zjistili jsme, že se stal. My jsme nevěděli, v kolik hodin a jaký den se stane. Samozřejmě po zpravodajské linii nějaké informace byly, i ten Trumpův tweet, ale nikdo nevěděl, kdy přesně se ten útok stane. Tímto bych své prohlášení skončila," uvedla.

Na třetí položený dotaz, jaké je její stanovisko a stanovisko vlády, odkázala na premiéra Babiše. "Na to se určitě zeptejte předsedy vlády, jaké je jeho stanovisko, protože on vede vládu," řekla pouze.

V sobotu krátce po útoku přitom Šlechtová na Twitteru napsala, že "USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbraní".

Ministryně zároveň kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za tweet, který zveřejnil několik dní před útokem spojenců. "Připrav se, Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a 'chytré'!" napsal mimo jiné.

"Osobně považuji za velice nešťastné, aby se takové věci oznamovaly na sociálních sítích. Je to zvláštní způsob," reagovala ve středu Šlechtová s tím, že se o tomto tweetu bude debatovat na jednání NATO v červnu. "Do té doby bude neformální setkání ministrů obrany všech zemí Evropské unie, kde to chci vytáhnout jako jedno z témat," uzavřela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy