reklama
 
 

Trump předložil zprávu o svých příjmech. Vydělal 594 milionů dolarů, řada údajů však chybí

AKTUALIZOVÁNO 17. 6. 2017
Foto: Reuters
Prezident Spojených států Donald Trump předložil čerstvou zprávu o svých příjmech. Udělal to dobrovolně, v dokumentu však chybí řada důležitých informací, například o prezidentových výdělcích v cizině nebo o některých investorech.

Washington - Americký prezident Donald Trump v pátek předložil zprávu o části svých příjmů za období od loňského ledna do letošního dubna. Podle agentury AP z ní vyplývá, že jeho majetek činí nejméně 1,4 miliardy dolarů (33 miliard Kč) a že za uvedené období vydělal 594 milionů dolarů.

Snaží se tím čelit kritice, která mu vytýká, že i jako prezident dále prostřednictvím fondu Trump Organization podniká a je tak ve střetu zájmů

AP napsala, že se tyto údaje příliš neliší od předchozí zprávy, která zahrnovala Trumpovy majetkové poměry za rok 2015 a část loňského roku. Stanice CNN uvedla, že Trump informaci poskytl dobrovolně, ale že nejde o daňové přiznání, které prezident zveřejnit nechce a jež by poskytlo důkladnější přehled o Trumpově majetku a finančních operacích.

Norman Eisen, který působil jako právník pro etické záležitosti pro Trumpova předchůdce Baracka Obamu, řekl, že v předloženém dokumentu chybí zásadní informace. "Stále nevíme nic o jeho výdělcích v cizině, neznáme všechny jeho investiční partnery a finanční hráče zapojené do jeho podnikání a nákupů," řekl Eisen.

Vydělávaly golf, hotel i knihy

V čerstvé Trumpově zprávě stojí, že prezident loni vydělal jenom na svých golfových hřištích přes 280 milionů dolarů, z nich téměř 20 milionů ze svého klubu v Bedminsteru v New Jersey, kde strávil několik víkendů už jako prezident. Floridské sídlo Mar-a-Lago mu přineslo 37 milionů dolarů, což je o sedm milionů více než za minulé období.

Washingtonský hotel, který zahájil provoz loni na podzim a patří ke klíčovým tématům debaty o střetu zájmu, vydělal už téměř 20 milionů dolarů. Prodejem knihy Vraťme Americe její velikost získal prezident sedm milionů dolarů a ze soutěže Miss Universe přiznal 11 milionů dolarů.

Trump převedl konglomerát The Trump Organization do správy svých dvou nejstarších synů Donalda mladšího a Erica. Je ale podezření, že porušuje ústavu, protože má stále vazby na hotely a kluby, byť je spravuje fond převedený na syny.

Americký stát Maryland a federální distrikt hlavního města Washingtonu Trumpa zažalovaly kvůli zahraničním finančním operacím jeho rodinných podniků. Podle právníků Trump porušuje pasáž ústavy zakazující prezidentovi kvůli prevenci korupce přijímat dary či platby ze zahraničí bez schválení Kongresu.

autoři: ČTK, Iva Špačková | 17. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama