Trump na Twitteru oznámil jméno nového šéfa tajných služeb, je jím Joseph Maguire

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 9:33
Odstupujícího šéfa amerických tajných služeb (DNI) Dana Coatse nahradí ve funkci dosavadní ředitel Národního protiteroristického střediska (NCTC) Joseph Maguire. Oznámil to ve čtvrtek na Twitteru prezident Donald Trump, podle něhož se Maguire ujme úřadu v den Coatsova odchodu, 15. srpna.
Původní šéf tajných služeb odchází kvůli sporům s prezidentem Donaldem Trumpem.
Původní šéf tajných služeb odchází kvůli sporům s prezidentem Donaldem Trumpem. | Foto: Reuters

Dlouholetý důstojník amerického námořnictva Maguire se s aktivní službou rozloučil v roce 2010 v hodnosti viceadmirála. Do čela vládní agentury pro boj s terorismem jej Trump navrhl loni a šestašedesátiletý Maguire se úřadu ujal po schválení Senátem v prosinci.

Nyní jej prezident pověřil postem, na němž bude jeho hlavním bezpečnostním poradcem. Úkolem DNI je rovněž koordinace civilního a vojenského špionážního aparátu.

Coats na svou pozici rezignoval poté, co měl s Trumpem několik sporů, které se týkaly i ruského vměšování do amerických voleb. Jako jeho nástupce Trump nejprve navrhl loajálního republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, který ale čelil tvrdé kritice kvůli nezkušenosti a nakonec se rozhodl zůstat v pozici zákonodárce.

Coats vyjádřil spokojenost s výběrem Maguirea. V prohlášení uvedl, že Maguire "měl dlouhou a vynikající kariéru" a povede tajnou službu skvěle.

Trump měl s Coatsem, který akceptoval závěry amerických zpravodajských služeb, podle nichž se Rusko vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 ve snaze posílit podporu Trumpa, napjaté vztahy. Prezident zároveň nesouhlasil s analýzami tajných služeb týkajícími se Íránu či severokorejského jaderného programu.

Funkce šéfa DNI vznikla po teroristických útocích 11. září 2001. Úřad dohlíží na 17 amerických civilních a vojenských zpravodajských agentur včetně CIA. Podle zákona musel Trump jmenovat nového úřadujícího šéfa DNI z řad vysoce postavených zaměstnanců úřadu. A Národní protiteroristické středisko, které Maguire vedl, spadá pod DNI. Trumpovu volbu trvalého nástupce DNI pak ale musí potvrdit Senát.

Podle zdrojů v Bílém domě a amerických médií jsou možnými kandidáty na trvalého nástupce republikánští kongresmani Mike McCaul a Devin Nunes či americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra. Zda ve funkci Maguire zůstane a bude prezidentem oficiálně nominován ke schválení Senátem, tak podle agentury AP není jasné.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy