Kongresmani žádají soud, aby donutil Trumpova exporadce McGahna vypovídat

ČTK ČTK
7. 8. 2019 23:47
Právní výbor americké Sněmovny reprezentantů, který ovládá Demokratická strana, dnes požádal federální soud, aby donutil exporadce prezidenta Donalda Trumpa Dona McGahna k výpovědi v souvislosti s vyšetřováním ruského vlivu na americké volby v roce 2016. Výbor v dubnu McGahna předvolal, aby odpověděl na otázky ohledně údajné snahy Trumpa bránit vyšetřování, Bílý dům ale někdejšímu poradci zabránil v uposlechnutí obsílky. Kongresmani v žalobě předložené soudu ve Washingtonu uvádí, že výpověď McGahna je klíčová pro případné zahájení ústavní žaloby vůči Trumpovi, tedy tzv. impeachmentu.
Trumpův exporadce Donald McGahn.
Trumpův exporadce Donald McGahn. | Foto: ČTK

Zpravodajský web Axios napsal, že McGahn byl při vyšetřování ruského vměšování do posledních prezidentských voleb klíčovým svědkem zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Absolvoval přes 30 hodin výslechů a federálním vyšetřovatelům řekl, že na něj Trump opakovaně tlačil, aby zařídil Muellerův konec v pozici šéfa vyšetřování. Trump po něm prý také chtěl, aby následně popřel, že takové instrukce dostal.

Agentura Reuters označuje dnešní žalobu za nejnovější krok demokratů ve sněmovně k zahájení impeachmentu. Minulý týden právní výbor požádal soud o umožnění přístupu k utajovaným dokumentům z Muellerovy zprávy. Podle předsedy výboru Jerryho Nadlera bude výsledek obou žalob pravděpodobně známý do konce října.

Podle Reuters si demokraté od žalob slibují nabourání dosavadní strategie Bílého domu, který nařizuje bývalým i současným Trumpovým poradcům, aby v Kongresu nesvědčili a aby zákonodárcům neposkytovali interní dokumenty. McGahna pak vnímají jako osobu, jejíž svědectví by mohlo být pro Trumpa pohromou.

"Don je přesvědčen, že nebyl svědkem žádného porušování zákona," reagoval dnes v prohlášení McGahnův právník. Americký prezident prý svému poradci nařídil nevypovídat v Kongresu, pokud se Bílý dům s právním výborem nedohodne na podmínkách slyšení. "Don se bude řídit instrukcemi svého bývalého klienta, nerozhodnou-li federální soudy jinak," píše se v prohlášení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy