Kongresmani žádají soud, aby donutil Trumpova exporadce McGahna vypovídat

ČTK ČTK
7. 8. 2019 23:47
Právní výbor americké Sněmovny reprezentantů, který ovládá Demokratická strana, dnes požádal federální soud, aby donutil exporadce prezidenta Donalda Trumpa Dona McGahna k výpovědi v souvislosti s vyšetřováním ruského vlivu na americké volby v roce 2016. Výbor v dubnu McGahna předvolal, aby odpověděl na otázky ohledně údajné snahy Trumpa bránit vyšetřování, Bílý dům ale někdejšímu poradci zabránil v uposlechnutí obsílky. Kongresmani v žalobě předložené soudu ve Washingtonu uvádí, že výpověď McGahna je klíčová pro případné zahájení ústavní žaloby vůči Trumpovi, tedy tzv. impeachmentu.
Trumpův exporadce Donald McGahn.
Trumpův exporadce Donald McGahn. | Foto: ČTK

Zpravodajský web Axios napsal, že McGahn byl při vyšetřování ruského vměšování do posledních prezidentských voleb klíčovým svědkem zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Absolvoval přes 30 hodin výslechů a federálním vyšetřovatelům řekl, že na něj Trump opakovaně tlačil, aby zařídil Muellerův konec v pozici šéfa vyšetřování. Trump po něm prý také chtěl, aby následně popřel, že takové instrukce dostal.

Agentura Reuters označuje dnešní žalobu za nejnovější krok demokratů ve sněmovně k zahájení impeachmentu. Minulý týden právní výbor požádal soud o umožnění přístupu k utajovaným dokumentům z Muellerovy zprávy. Podle předsedy výboru Jerryho Nadlera bude výsledek obou žalob pravděpodobně známý do konce října.

Podle Reuters si demokraté od žalob slibují nabourání dosavadní strategie Bílého domu, který nařizuje bývalým i současným Trumpovým poradcům, aby v Kongresu nesvědčili a aby zákonodárcům neposkytovali interní dokumenty. McGahna pak vnímají jako osobu, jejíž svědectví by mohlo být pro Trumpa pohromou.

"Don je přesvědčen, že nebyl svědkem žádného porušování zákona," reagoval dnes v prohlášení McGahnův právník. Americký prezident prý svému poradci nařídil nevypovídat v Kongresu, pokud se Bílý dům s právním výborem nedohodne na podmínkách slyšení. "Don se bude řídit instrukcemi svého bývalého klienta, nerozhodnou-li federální soudy jinak," píše se v prohlášení.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy