Trump odvolal úřadující ministryni spravedlnosti. Zpochybnila jeho antiimigrační příkaz

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 1. 2017 22:24
Úřadující ministryně Sally Yatesová uvedla, že si není jistá legálností Trumpova exekutivního příkazu. Bílý dům reagoval oznámením, že ji v prozatímním vedení ministerstva nahradí prokurátor ze státu Virginie Dana Boente. Dočasná správa rezortu potrvá jen krátce, protože nový ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude nejspíš brzy v Senátu schválen. Předběžné hlasování v Senátu amerického Kongresu mezitím úspěšně absolvoval kandidát na post šéfa americké diplomacie Rex Tillerson.
Podepsání prezidentského výnosu omezujícího imigraci vyvolalo protesty.
Podepsání prezidentského výnosu omezujícího imigraci vyvolalo protesty. | Foto: Reuters

Washington – Úřadující ministryně spravedlnosti USA Sally Yatesová v pondělí nařídila ministerským právníkům, aby před soudy neobhajovali rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znemožnit občanům sedmi muslimských zemí vstup na území USA. Oznámila to televize CNN.

Trump krátce nato Yatesovou odvolal z funkce. Yatesovou jmenoval předchozí prezident Barack Obama v roce 2015 náměstkyní ministra spravedlnosti a Trump ji po vítězství v prezidentských volbách pověřil vedením rezortu do schválení nového ministra.

Úřadující ministryně v prohlášení uvedla, že si legálností Trumpova exekutivního příkazu není jistá. Bílý dům reagoval oznámením, že Yatesovou v prozatímním vedení ministerstva nahradí prokurátor ze státu Virginie Dana Boente.

Podle Bílého domu Yatesová svým jednáním "zradila ministerstvo spravedlnosti". Její kompetence v oblasti ochrany hranic a ilegální imigrace jsou prý "velmi slabé".

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v televizi CNN řekla, že Trumpův zákaz je zřejmě nejhůře připraveným prezidentským dekretem, který nijak nepřispěje ke zlepšení bezpečnosti Američanů. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že u tohoto opatření přijatého "naslepo" hrozí, že bude neúčinné.

Trump také v pondělí večer odvolal dočasného ředitele Imigrační a celní správy USA Daniela Ragsdalea. Důvod ale neuvedl. Nový ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly pouze řekl, že post obsadí Thomas Homan.

Antiimigrační dekret napadly i soudy

Rozhodnutí nového prezidenta o omezení migrace je zatím soudně napadeno ve státech Virginie, New York, Massachusetts, Washington a Kalifornie.

Dočasná správa rezortu potrvá jen krátce, protože nový ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude nejspíš brzy v Senátu schválen. Ministerstvo bude pod Sessionsovým řízením podle CNN Trumpův dekret "agresivně obhajovat".

Předběžné hlasování v Senátu amerického Kongresu mezitím úspěšně absolvoval kandidát na post šéfa americké diplomacie Rex Tillerson. Podpořilo ho 56 ze stovky senátorů. Rozhodující hlasování Tillersona čeká v úterý večer nebo ve středu ráno místního času (ve středu po půlnoci nebo odpoledne SEČ).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy