Trumpovo protiimigrační opatření ohrozí fungování velkých firem, kritizují jej i Google či Apple

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2017 23:29
Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. Největší odpor se zvedl v pověstném Silicon Valley, kde sídlí počítačoví, elektroničtí a internetoví giganti jako Apple, Microsoft, Google, Facebook, Airbnb nebo Netflix, kteří zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů. Podle těchto firem je Trumpův krok v rozporu s americkými hodnotami. Kritika se ozvala také z finančního centra Wall Street, kde obavy z možných dopadů na svoje zaměstnance projevili šéfové velkých bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase.
Trumpa kritizovala například firma Google.
Trumpa kritizovala například firma Google. | Foto: Reuters

Washington – Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor nejen v zahraničí, ale i na domácí půdě. A to zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají.

V reakci na dotaz agentury AFP si dnes mnohé společnosti na Trumpův páteční výnos stěžovaly a tvrdily, že je ohroženo jejich fungování a náborový systém namířený do celého světa.

Největší odpor se zvedl v pověstném Silicon Valley, kde sídlí počítačoví, elektroničtí a internetoví giganti jako Apple, Microsoft, Google, Facebook, Airbnb nebo Netflix, kteří zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů. Podle těchto firem je Trumpův krok v rozporu s americkými hodnotami.

Kritika se ozvala také z finančního centra Wall Street, kde obavy z možných dopadů na svoje zaměstnance projevili šéfové velkých bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein upozornil, že Trumpovu politiku již zpochybňuje americká justice, která část prezidentova výnosu už zablokovala.

Společnost General Electric upozorňuje, že zaměstnává mnohé lidi ze zemí, které Trump zahrnul do svého zákazu. Také má v dotyčných zemích své obchodní zájmy, které jsou nyní ohroženy. Podobně reaguje firma Halliburton, která má velké investice v Iráku.

Trump dnes na kritiku reagoval několika tweety. Například reakce republikánských senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama odbyl poznámkou, že by se měli zabývat Islámským státem, neregulérní imigrací a ochranou státních hranic, místo aby se pokoušeli o vyvolání třetí světové války.

Trump také odmítl protesty zejména aerolinek, že na svůj záměr aspoň týden dopředu neupozornil, aby se mohly připravit. Prezident prohlásil, že by týdenní prodlevy využili "ti zlí", aby se do USA ještě dostali.

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje 265 aerolinek, se musejí společnosti podřizovat nepříliš srozumitelnému nařízení, což vede k chaosu. Už v sobotu IATA uvedlo, že vstoupit do USA nemohli nejen běžní lidé, ale i posádky leteckých společností.

Proti Trumpovu dekretu vznikla petice, kterou podepsalo na 7000 amerických akademiků, včetně 40 laureátů Nobelovy ceny. Podle nich hrozí odchod mnoha talentovaných lidí z USA.

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy