Trump umožní zveřejnění tajných materiálů o atentátu na Kennedyho

ČTK ČTK
21. 10. 2017 16:57
Prezident USA Donald Trump nehodlá blokovat zveřejnění dosud utajovaných informací z vyšetřování atentátu na Johna F. Kennedyho. "Umožním, jako prezident, zpřístupnění dlouho blokovaných a utajovaných složek k JFK," napsal Trump na svůj Twitter. Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky jsou ale dosud v režimu utajení. Termín, dokdy je možné dokumenty držet pod zámkem, vyprší o nadcházejícím čtvrtku.
John F. Kennedy
John F. Kennedy | Foto: NASA on The Commons / Foter

Washington - Americký prezident Donald Trump nehodlá zablokovat zveřejnění dosud utajovaných informací z vyšetřování atentátu na někdejší hlavu Spojených států Johna F. Kennedyho. Trump to oznámil na Twitteru. Zveřejnění dokumentů k 26. říjnu tak již nic nestojí v cestě.

"Umožním, jako prezident, zpřístupnění dlouho blokovaných a utajovaných složek k JFK," napsal Trump s použitím počátečních písmen Kennedyho jména.

Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky jsou ale dosud v režimu utajení. Termín, dokdy je možné dokumenty držet pod zámkem, vyprší o nadcházejícím čtvrtku. Trump by sice podle médií mohl zveřejnění materiálů státního archivu zablokovat, tuto možnost ale nyní odmítl.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, který posloužil k zakrytí "čehosi většího".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy