Trump umožní zveřejnění tajných materiálů o atentátu na Kennedyho

ČTK ČTK
21. 10. 2017 16:57
Prezident USA Donald Trump nehodlá blokovat zveřejnění dosud utajovaných informací z vyšetřování atentátu na Johna F. Kennedyho. "Umožním, jako prezident, zpřístupnění dlouho blokovaných a utajovaných složek k JFK," napsal Trump na svůj Twitter. Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky jsou ale dosud v režimu utajení. Termín, dokdy je možné dokumenty držet pod zámkem, vyprší o nadcházejícím čtvrtku.
John F. Kennedy
John F. Kennedy | Foto: NASA on The Commons / Foter

Washington - Americký prezident Donald Trump nehodlá zablokovat zveřejnění dosud utajovaných informací z vyšetřování atentátu na někdejší hlavu Spojených států Johna F. Kennedyho. Trump to oznámil na Twitteru. Zveřejnění dokumentů k 26. říjnu tak již nic nestojí v cestě.

"Umožním, jako prezident, zpřístupnění dlouho blokovaných a utajovaných složek k JFK," napsal Trump s použitím počátečních písmen Kennedyho jména.

Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky jsou ale dosud v režimu utajení. Termín, dokdy je možné dokumenty držet pod zámkem, vyprší o nadcházejícím čtvrtku. Trump by sice podle médií mohl zveřejnění materiálů státního archivu zablokovat, tuto možnost ale nyní odmítl.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, který posloužil k zakrytí "čehosi většího".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy