Jste mými přáteli, to mi věřte. Trump na konferenci zbraňové lobby slíbil hájit právo držet zbraň

ČTK ČTK
28. 4. 2017 21:29
Americký prezident Donald Trump na výroční konferenci Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v Atlantě ujistil tuto vlivnou zbraňovou lobby o jeho bezvýhradné podpoře. S odkazem na druhý dodatek ústavy Spojených států, který zaručuje právo vlastnit a nosit zbraň řekl, že bude chránit svobody Američanů.
Foto: Reuters

Atlanta -  "Jste mými přáteli, to mi můžete věřit,"  prohlásil americký prezident Donald Trump podle agentury DPA. "Vy jste se postavili za mě a já se postavím za vás," uvedl s odkazem na svou prezidentskou kampaň, ve které ho proti demokratické kandidátce Hillary Clintonové NRA podpořila. Trump také dodal, že mocná organizace má nyní v Bílém domě skutečného přítele a že osm let útoků proti druhému ústavnímu dodatku skončilo.

Bývalý demokratický prezident Barack Obama a také Trumpova volební sokyně Clintonová volali po regulaci střelných zbraní. Zdůvodňovali to mimo jiné střeleckými incidenty v amerických školách či vysokým počtem násilných činů spáchaných střelnými zbraněmi.

Trump je prvním úřadujícím prezidentem USA od dob Ronalda Reagana, který se takovéto konference NRA zúčastnil. Reagan tak učinil v roce 1983, připomněla AP.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy