KLDR otestovala balistickou raketu. Test byl zřejmě neúspěšný, ale ještě zvýšil napětí v oblasti

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2017 0:04
"Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou," řekl ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters americký prezident Donald Trump. "Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné," dodal. Trump v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů. V rozhovoru také ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. Severokorejský test odsoudily Jižní Korea i Japonsko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington/ -  KLDR otestovala balistickou raketu, informovala v pátek jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na zdroj z jihokorejské armády. Podrobnosti o typu rakety nebo její dráze nejsou známy. Agentura Reuters cituje americký vládní zdroj, podle nějž se zdá, že pokus nebyl úspěšný.

Raketa byla v sobotu brzy ráno místního času vystřelena z oblasti severně od metropole Pchjongjangu, dodala agentura Jonhap.

Severokorejský test odsoudily Jižní Korea i Japonsko. Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že Pchjongjang testem prokázal "neúctu" k Číně. Jihokorejské ministerstvo zahraničí test označilo za "očividné" porušení rezolucí OSN a nejnovější ukázku "agresivity a lehkomyslnosti" Severní Koreje.

Test rakety přišel v době zvýšeného napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, včetně vojenských v nezbytném případě. Pchjongjang ale nedávno oznámil, že bude v testování raket pokračovat.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek na jednání Rady bezpečnosti OSN vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku je naprosto reálná, a vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce.

Trump: USA hrozí vážný konflikt s KLDR

Že Spojeným státům hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu a vojenským provokacím, uvedl již ve čtvrtečním rozhovoru s agenturou Reutersamerický prezident Donald Trump s tím, že preferuje diplomatické řešení současné vyhrocené situace.

Trump rovněž ocenil přístup čínského prezidenta Si-Ťin pchinga a uvedl, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení protiraketového štítu THAAD, který USA v současnosti v partnerské zemi rozmisťují.

"Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně," řekl Trump během rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu. "Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné," dodal prezident.

Trump v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů.

Washington podle prezidenta bude po jižním sousedovi KLDR požadovat uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému THAAD v zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany v pátek zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na původním plánu, podle něhož "rozmístění, provoz a údržbu" zařízení hradí USA.

Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in.

Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy