Trump musí dokázat, že se mu dá důvěřovat, podmiňuje íránský prezident Rúhání jednání s USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2018 21:37
Americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní dohody s Íránem a v pondělí podepsal příkaz k obnově protiíránských sankcí. V červenci ale nabídl, že je připraven k jednání s Rúháním kdykoli a bezpodmínečně.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Teherán může s Washingtonem vyjednávat, jen když Spojené státy po odstoupení od jaderné dohody prokážou, že je možné jim důvěřovat. Řekl to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání v projevu, který přenášela íránská televize. Americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní dohody s Íránem a nyní podepsal příkaz k obnově protiíránských sankcí.

Trump ale v červenci nabídl, že je připraven k jednání s Rúháním kdykoli a bezpodmínečně. Rúháního poradce o den později prohlásil, že pokud chtějí USA s Íránem vyjednávat, musejí se vrátit k dohodě.

"Vždy jsme nakloněni diplomacii a jednání… Ale to vyžaduje čestnost… Spojené státy obnovují sankce proti Íránu a odstupují od jaderné dohody (z roku 2015) a pak s námi chtějí jednat," prohlásil dnes Rúhání. Trumpovu nabídku k jednáním označil za nesmyslnou. "Je nesmyslné spojovat rozhovory a sankce. Zavádějí (USA) sankce proti íránským dětem, nemocným a proti národu," prohlásil Rúhání.

Spojené státy budou podle Rúháního litovat, že sankce obnovily. "Už teď jsou (USA) ve světě izolovány," řekl. Chtějí-li Spojené státy jednat, musejí se podle něj k dohodě vrátit. "Když někoho bodnete do zad a pak řeknete, že chcete jednat, musíte nejdřív ten nůž vytáhnout," prohlásil Rúhání. Íránce přitom vyzval k jednotě, která jim umožní tlak sankcí překonat. Spojené státy "chtějí zahájit psychologickou válku proti íránskému lidu a vyprovokovat mezi Íránci neshody," pokračoval Rúhání.

Sdělil také, že Teherán může počítat s Čínou a Ruskem, které pomohou íránskému ropnému a bankovnímu sektoru.

Trumpovu výzvu k přímým rozhovorům označil Rúhání za prohlášení určené domácímu publiku. V Íránu to má prý vyvolat chaos a rozkol. Také šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf Trumpovo pozvání k rozhovorům považuje za propagandu. Trumpovi podle něj nelze důvěřovat.

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi podepsaly v roce 2015 s Íránem dohodu, která měla dočasně zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Trump dohodu od své kampaně označoval za špatnou a slíbil, že od ní odstoupí. První sérii sankcí začnou Spojené státy proti Íránu uplatňovat od úterý, další pak od podzimu.

Související video: Minulá dohoda s Íránem byla katastrofa, teď sjednáme lepší, říká Trump

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy