Trump mluvil s Abbásem o přesunu ambasády do Jeruzaléma. Palestinci vyhlásili "tři dny hněvu"

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2017 21:49
Americký prezident Donald Trump v úterý zahájil sérii telefonátů s blízkovýchodními vůdci.
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v úterý telefonicky informoval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, že má v úmyslu přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kdy tak hodlá učinit, ale podle Abbásova mluvčího neupřesnil. Abbás a další blízkovýchodní vůdci nicméně varovali, že takový krok by měl nebezpečné důsledky.

Bílý dům později uvedl, že Trump se k možnému přeložení ambasády a otázce postavení Jeruzaléma vyjádří ve středu.

Šéf palestinské samosprávy také vyzval papeže Františka a ruské, francouzské a jordánské státníky, aby zasáhli. Rovněž všechny palestinské frakce Trumpovo prohlášení podle agentury ANSA odsoudily a počínaje středou vyhlásily "tři dny hněvu".

Trump v úterý o svém plánu hovořil nebo bude hovořit s blízkovýchodními vůdci, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jordánského krále Abdalláha II., egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího nebo saúdskoarabského krále Salmána, uvedl Bílý dům.

Jordánský král v prohlášení uvedl, že přestěhování ambasády "by mohlo ohrozit stabilitu a bezpečnost regionu" a narušilo by snahy Washingtonu o obnovení izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Trumpa podle tiskových agentur varoval také saúdskoarabský král, podle nějž hlava USA riskuje "hněv muslimů po celém světě". Radikální palestinské hnutí Hamás uvedlo, že Trump svým prohlášením překročil "všechny červené linie".

Trump sliboval přesun ambasády během loňské předvolební kampaně, zatím ale rozhodnutí odkládal.

Vysoce postavený americký vládní představitel agentuře Reuters řekl, že Trump se k přesunu velvyslanectví vyjádří patrně ve středu. Prezident podle něj řekne, že stěhování ambasády se odkládá, ale zdůrazní, že ho má stále v plánu. Trump podle něj také uvede, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Světové společenství neuznává sjednocení Jeruzaléma ze strany Izraele ani jeho vyhlášení hlavním městem. Palestinci počítají s tím, že získají vlastní stát a že východní Jeruzalém, který nyní Izrael okupuje, bude jeho hlavním městem.

Proti vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město se vyslovila i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Turecko pohrozilo přerušením diplomatických vztahů s Izraelem, pokud Spojené státy k tomuto kroku přistoupí. Irácký premiér Hajdar Abádí řekl, že Bagdád je proti přesunu ambasády, a varoval před důsledky takového rozhodnutí pro celý region.

Kreml oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonoval Abbásovi. Řekl mu, že Moskva podporuje obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci, včetně jednání o postavení Jeruzaléma.

Organizace islámské spolupráce (OIC) už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za zjevnou agresi.

Jordánsko uvedlo, že na sobotu hodlá kvůli Trumpově záměru svolat mimořádné zasedání Ligy arabských států a OIC.

Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do "hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Trump to zatím naposledy udělal letos v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy