Washington - K nejtěžším úkolům prezidentů USA patří momenty, kdy musejí kondolovat pozůstalým po amerických vojácích, padlých v různých koutech světa.
Doposud to byla věc, kterou američtí prezidenti, demokraté ani republikáni, nikdy nepolitizovali.
V éře Donalda Trumpa je tomu ale poprvé jinak. Nový prezident USA se dostal do tvrdého sporu s rodinou jednoho z padlých amerických vojáků.
Jeho matka tvrdí, že Trump se v telefonickém rozhovoru s mladou vdovou po zabitém vojákovi vyjadřoval nevhodně. A přivedl její snachu k slzám.
Trump to vehementně popírá a napadá přitom nevybíravě řadu svých kritiků.
Za prezidenta se ovšem plně postavil - v nebývale osobním projevu - šéf kanceláře Bílého domu, generál John Kelly.
Cynický útok
Celá aktuální aféra začalo poměrně nevinně.
V pondělí Trump na tiskové konferenci odpovídal na dotaz k incidentu, kdy 4. října v Nigeru zahynuli čtyři američtí vojáci, příslušníci zelených baretů.
"Proč jsme od vás zatím neslyšeli nic o vojácích zabitých v Nigeru? A máte k tomu co říct?" zněla otázka.
V Nigeru šlo přitom o dosud největší jednorázovou vojenskou ztrátu USA za Trumpova prezidentství. Americká média většinou pečlivě sledují, jak administrativa takové incidenty komentuje.
Trump odpověděl, že pozůstalým už poslal dopisy. Dodal, že rodinám při nejbližší vhodné příležitosti také osobně zavolá, jak to prý "pravidelně" dělá.
Jedním dechem pak ale nepřímo zaútočil na své předchůdce v úřadě.
"Když se podíváte na prezidenta Obamu a na další prezidenty, většina z nich netelefonovala. Mnoho z nich (pozůstalým) netelefonovalo," prohlásil Trump.
POTUS 43 & 44 and first ladies cared deeply, worked tirelessly for the serving, the fallen, and their families. Not politics. Sacred Trust.
— GEN(R) Marty Dempsey (@Martin_Dempsey) October 17, 2017
Už to vzbudilo rozhořčené překvapení a odmítavé reakce mezi členy předchozích prezidentských administrativ.
Podle generála Martina E. Dempseyho, bývalého náčelníka amerického generálního štábu, se prezidenti George W. Bush i Barack Obama "intenzivně starali o padlé a o jejich rodiny".
Obamův bývalý ministr spravedlnosti Eric Holder pak Trumpovi na Twitteru ostře vzkázal: "Přestaňte s tím zatraceným lhaním - jste prezident."
Donald Trump ale jako už mnohokráte předtím nedokázal neodpovědět. Svoji chybu nejen neuznal, ale ještě více přilil oleje do ohně.
Stop the damn lying - you’re the President. I went to Dover AFB with 44 and saw him comfort the families of both the fallen military & DEA. pic.twitter.com/HhE4KbTBkJ
— Eric Holder (@EricHolder) October 17, 2017
V úterním rozhlasovém rozhovoru obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že se v roce 2010 jako prezident neozval generálu Johnu Kellymu, když jeho syn Robert zahynul v Afghánistánu.
Generál Kelly v minulosti velel americkým jednotkám v Iráku a v Afghánistánu.
Věděl, že jde na smrt?
Na Trumpova slova ale mezitím zareagovala rodina seržanta Davida T. Johnsona, jednoho z amerických vojáků, kteří v Nigeru padli.
Podle Johnsonovy matky Trump během krátkého kondolenčního telefonátu prohlásil, že její syn "přece věděl, k čemu se upsal, věděl, do čeho jde".
Tuto verzi potvrzuje i demokratická členka Kongresu za stát Florida Frederica Wilsonová.
"Ale to ještě nebylo to nejhorší," tvrdí Wilsonová, která během Trumpova telefonátu seděla v autě vedle manželky mrtvého vojáka Johnsona.
"Celou dobu plakala, a když zavěsila, podívala se na mě a řekla, on si ani nepamatuje jeho jméno. To je to nejbolestnější," tvrdí poslankyně Wilsonová s tím, že Trump Johnsona v telefonátu označoval pouze jako "váš hoch".
To samé potvrdila podle deníku New York Times i Johnsonova matka.
Democrat Congresswoman totally fabricated what I said to the wife of a soldier who died in action (and I have proof). Sad!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 18, 2017
Prezident Trump to ale vehementně popírá. Ve vzkazu na Twitteru napsal, že poslankyně Wilsonová si vše "úplně vymyslela".
Proti poslankyni se prezidenta osobně zastal i generál John Kelly. Na emotivní tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že je ohromen faktem, že Wilsonová poslouchala osobní rozhovor mezi prezidentem a manželkou padlého vojáka.
Média k celé situaci ovšem i připomínají někdejší Trumpův útok na senátora Johna McCaina, válečného veterána z Vietnamu.
Jako prezidentský kandidát Trump zlehčoval fakt, že McCain strávil čtyři roky ve vietnamském vězení, z čehož si odnesl trvalé zdravotní následky.
Trump tehdy doslova řekl, že má "raději veterány, kteří se nenechali zajmout".
Už v loňské předvolební kampani navíc Donald Trump napadl rodinu jednoho z amerických vojáků, který v roce 2004 padl v Iráku.
Otec vojáka tehdy promluvil na demokratickém nominačním sjezdu na podporu Hillary Clintonové.
Trump - v odkazu na muslimskou víru vojákových rodičů - reagoval tvrzením, že jeho matce ale asi "promluvit nedovolili".
Zranění na patě
Sám nový prezident USA přitom v armádě nikdy nesloužil. Službě ve Vietnamu, když byl v roce 1968 ve svých dvaceti dvou letech povolán, se vyhnul.
Podle záznamů to bylo ze zdravotních důvodů. Trump k tomu během loňské prezidentské kampaně uvedl, že měl v té době zranění na patě.
Barack Obama do současné aféry zatím osobně nevstoupil. Podle amerických médií generálovi Kellymu po smrti jeho syna v roce 2010 skutečně nevolal.
Na tiskové konferenci v Bílém domě to potvrdil i sám Kelly.
V březnu 2011 ale Kellyho a jeho ženu Karen ovšem Obama pozval do Bílého domu na soukromou snídani s rodinami padlých vojáků.
Pro samotného Kellyho je přitom současná situace osobně velmi nepříjemná. O smrti svého syna nemluví, dosud se snažil se toto téma držet v soukromí.
Za Trumpova prezidentství doposud zahynulo 30 amerických vojáků.