Sobotka: Trump vsadil na agresivní populismus. Podle Babiše alespoň ví, kde je Česko

Domácí Domácí
9. 11. 2016 10:45
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) gratuloval Donaldu Trumpovi ke zvolení americkým prezidentem, zároveň ale kritizoval agresivní populismus, který republikánskému kandidátovi pomohl posbírat protestní hlasy. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) míní, že Trumpovo zvolení vztahy s Českem nenaruší, a vkládá do něj naděje i s vyřešením evropské migrační krize.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Pro Donalda Trumpa bude v čele Spojených států nejtěžším úkolem překonat rozdělení americké společnosti. V první reakci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který sice republikánskému kandidátovi ke zvolení gratuloval, zároveň ale zkritizoval jeho "agresivní populismus". Stejně jako vicepremiér Andrej Babiš (ANO) poznamenal, že Trump na rozdíl od některých Američanů ví, kde se Česko nachází.  

"Trump vsadil na agresivní populismus, shromáždil protestní hlasy zprava i zleva. Nejtěžší teď bude překonat vzniklé rozdělení americké společnosti," napsal na Twitteru Sobotka poté, co Trumpovi pogratuloval. 

"Občané v USA demokraticky zvolili změnu. Respektujme to a berme pragmaticky. Trump na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví, kde leží ČR," dodal.

Ministr financí Babiš vítězi Trumpovi poblahopřál, i když republikánskému kandidátovi ještě v den hlasování nefandil. Česko-americké vztahy zvolení Trumpa podle Babiše nijak zvlášť neovlivní. "My máme výhodu, že Trump na rozdíl od většiny Američanů dobře ví, kde leží Česká republika," napsal vicepremiér. Zároveň doufá, že nový prezident USA bude respektovat spojenectví NATO.

Američané podle Babiše ocenili Trumpovy plány na zeď, která by USA měla chránit před migranty z Mexika, na tvrdší migrační politiku i na snížení daní. "Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí," komentoval.

Babiš do Trumpa vkládá i naděje s vyřešením evropské migrační krize. "Evropské unii snad pomůže vyřešit problém migrace ukončením konfliktu na Blízkém východě, což jeho předchůdce Barack Obama nezvládl," napsal.

Ministr financí zdůraznil i nespolehlivost předvolebních průzkumů, které jasně favorizovaly Hillary Clintonovou. "Proto je i v Čechách beru s velkou rezervou," napsal. Jaký bude Trump prezident, lze podle něj jen těžko předpokládat. "Už podle prvního povolebního projevu je to zatím jiný Trump, než jaký byl, když oslovoval voliče," uzavřel Babiš.

Čerstvě zvolený americký prezident Donald Trump ve svém proslovu řekl, že zapomenutí muži a ženy po celé Americe nebudou opomíjeni dlouho. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy