Trump: Ilegální přistěhovalce vyhostíme, Mexiko oddělíme zdí

ČTK ČTK
17. 8. 2015 7:35
Miliardář navrhuje, aby náklady na vybudování bariéry na jižní hranici USA uhradilo Mexiko.
Foto: Reuters

Washington - Uchazeč o prezidentskou nominaci za americké republikány Donald Trump se vyslovil pro vyhošťování ilegálních přistěhovalců a pro výstavbu zdi na hranici USA s Mexikem. Návrhy zveřejnil v neděli na internetu v dokumentu věnovanému jeho postojům k imigraci.

Miliardář navrhuje, aby náklady na vybudování bariéry na jižní hranici USA uhradilo Mexiko. Dosavadní automatické udělování státního občanství dětem narozeným v USA ilegálním přistěhovalcům má být podle něj zrušeno.

Trump už předtím v rozhovoru s televizí NBC řekl, že ilegální imigranti "musí odejít". O to se prý postará, pokud bude zvolen prezidentem. V USA přitom žije odhadem na 11 milionů cizinců bez příslušných dokladů.

Trump je nyní v čele žebříčku sedmnácti republikánských kandidátů na prezidentský úřad. Svými názory na přistěhovalectví se ocitá napravo od většiny svých vnitrostranických konkurentů. Například také chce, aby byli všichni cizinci, kteří se v USA dopustí trestného činu, vráceni do své vlasti.

V nedělním pořadu televize NBC Meet the Press se rovněž poprvé s veřejností podělil o své priority v oblasti zahraniční politiky. Mimo jiné označil jadernou smlouvu s Íránem za nepovedenou a nasazení pozemních vojsk USA proti Islámskému státu za potřebné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy