Trump: Ilegální přistěhovalce vyhostíme, Mexiko oddělíme zdí

ČTK ČTK
17. 8. 2015 7:35
Miliardář navrhuje, aby náklady na vybudování bariéry na jižní hranici USA uhradilo Mexiko.
Foto: Reuters

Washington - Uchazeč o prezidentskou nominaci za americké republikány Donald Trump se vyslovil pro vyhošťování ilegálních přistěhovalců a pro výstavbu zdi na hranici USA s Mexikem. Návrhy zveřejnil v neděli na internetu v dokumentu věnovanému jeho postojům k imigraci.

Miliardář navrhuje, aby náklady na vybudování bariéry na jižní hranici USA uhradilo Mexiko. Dosavadní automatické udělování státního občanství dětem narozeným v USA ilegálním přistěhovalcům má být podle něj zrušeno.

Trump už předtím v rozhovoru s televizí NBC řekl, že ilegální imigranti "musí odejít". O to se prý postará, pokud bude zvolen prezidentem. V USA přitom žije odhadem na 11 milionů cizinců bez příslušných dokladů.

Trump je nyní v čele žebříčku sedmnácti republikánských kandidátů na prezidentský úřad. Svými názory na přistěhovalectví se ocitá napravo od většiny svých vnitrostranických konkurentů. Například také chce, aby byli všichni cizinci, kteří se v USA dopustí trestného činu, vráceni do své vlasti.

V nedělním pořadu televize NBC Meet the Press se rovněž poprvé s veřejností podělil o své priority v oblasti zahraniční politiky. Mimo jiné označil jadernou smlouvu s Íránem za nepovedenou a nasazení pozemních vojsk USA proti Islámskému státu za potřebné.

 

Právě se děje

Další zprávy