Trump: Proti islamistům je potřeba nasadit pozemní síly

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2015 18:42
Pro porážku teroristů z Islámského státu je podle Trumpa zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. Na dotaz, zda by mělo jít o síly americké, odpověděl Trump "OK".
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Americký realitní magnát Donald Trump, který je zatím v čele žebříčku republikánských kandidátů na prezidentských úřad, se v neděli poprvé s veřejností podělil o své priority v oblasti zahraniční politiky.

V pořadu televize NBC Meet the Press označil jadernou smlouvu s Íránem za nepovedenou a nasazení pozemních vojsk USA proti Islámskému státu za potřebné. Nedostatečná je podle Trumpa vděčnost arabských států za americkou finanční podporu.

Kerry je podle Trumpa nekompetentní

Tým, který za USA dojednával dohodu o kontrole íránského jaderného programu, byl podle Trumpa nekompetentní, a to včetně ministra zahraničí Johna Kerryho. Smlouva je sice špatná, ale bylo by velmi obtížné od ní ustoupit, soudí republikánský prezidentský kandidát. Bude-li proto zvolen, postará se prý aspoň o to, aby Írán nemohl podvádět.

Pro porážku teroristů z Islámského státu je podle Trumpa zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí nasazení pozemních sil, řekl americké televizi. Na dotaz, zda by mělo jít o síly americké, odpověděl Trump "OK".

Saúdská Arábie a američtí spojenci z Perského zálivu by Spojeným státům měly zaplatit za jejich podporu, protože Americe vděčí za svou existenci. "Bráníme Saúdskou Arábii, posíláme tam lodě a letadla. Jakmile je ve světě zmatek, uděláme to zas. Zpátky nedostaneme nic. Vydělávají přitom miliardu denně," poznamenal Trump na adresu saúdského království.

Miliardář, který se o prezidentský úřad uchází poprvé, komentoval i krizovou situaci na východní Ukrajině. Proti členství Kyjeva v Severoatlantické alianci by nebyl, nelíbí se mu ale politika Německa. "Jsem pro spravedlnost a zdravý rozum. Nelíbí se mi, že my jsme kvůli Ukrajině proti Rusku, zatímco Němci sedí a dostávají právě z Ruska ropu a všechen plyn, co potřebují," prohlásil Trump.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy