Trump: Proti islamistům je potřeba nasadit pozemní síly

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2015 18:42
Pro porážku teroristů z Islámského státu je podle Trumpa zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. Na dotaz, zda by mělo jít o síly americké, odpověděl Trump "OK".
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Americký realitní magnát Donald Trump, který je zatím v čele žebříčku republikánských kandidátů na prezidentských úřad, se v neděli poprvé s veřejností podělil o své priority v oblasti zahraniční politiky.

V pořadu televize NBC Meet the Press označil jadernou smlouvu s Íránem za nepovedenou a nasazení pozemních vojsk USA proti Islámskému státu za potřebné. Nedostatečná je podle Trumpa vděčnost arabských států za americkou finanční podporu.

Kerry je podle Trumpa nekompetentní

Tým, který za USA dojednával dohodu o kontrole íránského jaderného programu, byl podle Trumpa nekompetentní, a to včetně ministra zahraničí Johna Kerryho. Smlouva je sice špatná, ale bylo by velmi obtížné od ní ustoupit, soudí republikánský prezidentský kandidát. Bude-li proto zvolen, postará se prý aspoň o to, aby Írán nemohl podvádět.

Pro porážku teroristů z Islámského státu je podle Trumpa zapotřebí ovládnout ropná naleziště v Iráku, která islamisté dobyli. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí nasazení pozemních sil, řekl americké televizi. Na dotaz, zda by mělo jít o síly americké, odpověděl Trump "OK".

Saúdská Arábie a američtí spojenci z Perského zálivu by Spojeným státům měly zaplatit za jejich podporu, protože Americe vděčí za svou existenci. "Bráníme Saúdskou Arábii, posíláme tam lodě a letadla. Jakmile je ve světě zmatek, uděláme to zas. Zpátky nedostaneme nic. Vydělávají přitom miliardu denně," poznamenal Trump na adresu saúdského království.

Miliardář, který se o prezidentský úřad uchází poprvé, komentoval i krizovou situaci na východní Ukrajině. Proti členství Kyjeva v Severoatlantické alianci by nebyl, nelíbí se mu ale politika Německa. "Jsem pro spravedlnost a zdravý rozum. Nelíbí se mi, že my jsme kvůli Ukrajině proti Rusku, zatímco Němci sedí a dostávají právě z Ruska ropu a všechen plyn, co potřebují," prohlásil Trump.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy