Trump chce Grónsko "učinit znovu velkým". Získat ostrov od Dánska plánoval už dříve

Jiří Fantík
před 16 hodinami
V Grónsku v úterý přistál syn nastupujícího amerického prezidenta Donald Trump junior. Novinářům řekl, že přijel pouze jako turista. Jeho otec ale zároveň na sociální síti napsal: "Grónsko a svobodný svět potřebují bezpečí, sílu a mír. Tenhle obchod se musí podařit. MAGA. Udělejte Grónsko znovu velkým!" Jde o odkaz na jeho předchozí výroky o koupi Grónska, které patří Dánsku, Spojenými státy.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Výroků Donalda Trumpa o Grónsku je tolik, že se nad tím nedá jen tak mávnout rukou. V prosinci zopakoval své přání koupit tento strategicky položený a na nerosty bohatý ostrov. Nyní však dokonce prohlásil, že Dánsko by se mělo Grónska vzdát.

"Potřebujeme to pro naši národní bezpečnost a pro bezpečnost svobodného světa. A když s tím Dánsko nebude souhlasit, tak jim zavedu velmi vysoká cla," uvedl. A nejen to. Na otázku novináře "Můžete vyloučit použití vojenského, ekonomického tlaku k dobytí Grónska a Panamského průplavu?" Donald Trump odpověděl: "Ne!"

Není to poprvé, co Trump projevuje zájem o Grónsko. Již v roce 2019 veřejně projevil zájem o jeho koupi. Trump byl motivován rostoucím strategickým významem Arktidy, která je bohatá na přírodní zdroje a vlivem tání ledu se navíc otevírají na severu nové námořní trasy. Trump označil koupi Grónska za "velký realitní projekt". Kodaň však tento návrh rozhodně odmítá, označila ho za absurdní a diplomatické vztahy mezi USA a Dánskem ochladly.

Američané se tímto záměrem vážně zabývali již v roce 1869. "Svou polohou patří Grónsko na západní polokouli a přirozeně přiléhá k severoamerickému kontinentu… Již dříve jsem vyjádřil názor, že bychom měli koupit… Grónsko," píše se v tehdejším dokumentu amerického ministerstva zahraničí. Roku 1941 USA Grónsko okupovaly, aby po kapitulaci Dánska zabránily jeho využití Němci. Od té doby je v Grónsku nejsevernější americká vojenská základna Thule, která se nachází asi 1500 kilometrů od severního pólu.

V Grónsku sice žije jen asi 56 tisíc lidí, většinou Eskymáků, ale má strategickou polohu - nachází se na křižovatce mezi Severní Amerikou, Evropou a Arktidou. Kontrola nad tímto územím by posílila americký vliv v regionu. Území je také velice bohaté na nerostné suroviny, včetně ropy, zemního plynu, uranu a vzácných kovů, které jsou klíčové pro moderní technologie. A hlavně - zatím tato naleziště nekontroluje Čína, hlavní geopolitický soupeř USA.

Hodně nyní ovšem záleží i na samotných Gróňanech. Tamní premiér Múte Egede oznámil záměr uspořádat referendum o nezávislosti na Dánsku, které by se mohlo konat již letos v dubnu. Jde o výsledek dlouhodobé snahy Grónska o větší autonomii. Dánsko naopak oznámilo plán na výrazné zvýšení investic do obrany tohoto území. Cílem je posílit vojenskou přítomnost a zajistit bezpečnost v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy