Nový japonský císař přijal svou první zahraniční návštěvu. Donalda Trumpa s chotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2019 9:56
Nový japonský císař Naruhito ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se tak stal jeho prvním zahraničním hostem po císařově nástupu na trůn ze začátku měsíce. Historickou událost vysílala v přímém přenosu celostátní televize, podle agentury Reuters ale státní návštěvě amerického prezidenta dominuje napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Japonskem.
Nový japonský císař přijímá Donalda Trumpa s chotí | Video: Associated Press

Trumpa a jeho ženu Melanii Naruhito v císařském paláci přivítal společně s chotí Masako. Pompézní ceremonii přihlížely podle agentury AP děti "horečně mávající americkými a japonskými vlajkami", hymny obou zemí zahrála vojenská kapela.

Nikdo ze zúčastněných během slavnostního přijetí veřejně nepromluvil a Trump během ceremonie neprojevil prakticky žádné emoce, jen zamával, když procházel kolem dětí s vlaječkami. Část dětí měla kvůli stání na prudkém slunci problémy a později je reportéři viděli sedět stranou s kalíšky vody a chladnými obklady na čele.

Naruhito se ujal trůnu 1. května a Trump dal jasně najevo spokojenost s tím, že je prvním zahraničním hostem nového císaře. "Je to více než 200 let, co se něco takového stalo, takže je to velká čest reprezentovat Spojené státy," řekl v neděli Trump na večeři s japonským premiérem Šinzóem Abem. V pondělí první pár USA povečeří s císařem a císařovnou.

Mezi návštěvami u císaře měl Trump na programu formální jednání s premiérem Abem, s nímž v neděli hrál golf a přihlížel zápasu sumó. Během rozhovoru podpořil zájem japonského premiéra využít dobré vztahy Japonska s Íránem a pomoci dojednat možný dialog mezi USA a touto blízkovýchodní zemí.

"Premiér už o tom se mnou mluvil a já věřím, že Írán bude ochoten jednat. A když budou ochotni jednat oni, my budeme také ochotni. Uvidíme, co se stane… nikdo nechce, aby se staly nějaké hrozné věci. A já už vůbec ne," řekl americký prezident.

Během své vlády Trump uvalil na Írán nové sankce a koncem minulého týdne oznámil, že kvůli eskalaci napětí rozmístí na Blízkém východě 1500 amerických vojáků. Spojené státy už do Perského zálivu vyslaly letadlovou loď a bombardéry B-52.

Trump se během jednání s Abem vyjádřil i k situaci se Severní Koreou, když prohlásil, že má "dobrý pocit", že se jadernou krizi s KLDR podaří vyřešit. Sešel se také s příbuznými japonských občanů, které v 70. a 80. letech unesla KLDR. Ujistil je, že tato otázka je pro Abeho prioritou a také on ji má na paměti.

Na programu jednání byly také ekonomické otázky. Trump hrozí japonským výrobcům aut vysokými poplatky za dovoz ve snaze snížit obchodní přebytky jiných zemí s USA. Washington a Tokio nyní jednají o dohodě o vzájemném obchodu, avšak Trump s výrazným pokrokem v nejbližších dnech a týdnech nepočítá.

Do Japonska americký prezident přiletěl v sobotu, státní návštěvu zakončí v úterý.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 30 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy