Trump v Japonsku americká auta nenajde. Tvrdě podpoří investice, zajde i na sumó

25. 5. 2019 19:15
Americký prezident Donald Trump zahájil svou čtyřdenní návštěvu Japonska setkáním s místními podnikateli na večeři pořádané v rezidenci amerického velvyslance v Tokiu. Vyzval je k navýšení investic v USA a svým tweetem zaslaným ještě z letadla naznačil, že se hodlá v Japonsku věnovat tématu obchodních vztahů.
Donald Trump v Japonsku.
Donald Trump v Japonsku. | Foto: Reuters

Trump bude prvním zahraničním hostem, který se sejde s novým japonským císařem Naruhitem a kromě obchodních a politických témat ho čeká také golf nebo pozvání na zápas sumó.

Agentura AP napsala, že Trump ale neopomene ekonomické téma, jímž je japonský 70miliardový přebytek obchodní bilance Japonska s USA. Trump chce bilaterální dohodu s Tokiem o volném obchodu, ale k ní je podle AP ještě daleko. Japonsko se obává vysokých cel na dovoz aut a automobilových součástek. Trump si při průjezdu tokijskými ulicemi všimne, že tam chybějí americká auta, píše AP.

O hospodářství budou patrně na formální schůzce Trump a Abe hovořit v pondělí. Neočekává se však uzavření ani částečné obchodní dohody, řekl japonský novinářům ministr hospodářství Tošimicu Motegi po setkání s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Zástupci obou států neprobrali Trumpovo rozhodnutí označit dovoz některých vozů za ohrožení národní bezpečnosti. "Vyjasnili jsme si vzájemné pozice k obchodu. Úplné shody jsme se ale nedobrali," uvedl Motegi.

Agentury při popisu Trumpovy návštěvy v Japonsku upozorňují, že je koncipována na posílení osobního vztahu s premiérem Šinzóem Abem, s nímž bude například prezident hrát golf, ve snaze vytvořit dobrou atmosféru pro obchodní jednání.

Japonské automobilky, jejichž produkty zaplavují americké silnice, už ve snaze snížit napětí s Washingtonem, přesunuly svou výrobu určenou pro americký trh do USA, píše AP. Investovaly do toho 51 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) a vybudovaly 24 výroben. Vzniklo tak podle japonského svazu autovýrobců 1,6 milionu pracovních míst.

Obchodní bilance ale zůstává nevyvážená - v dubnu se japonský vývoz do USA zvýšil o deset procent, zatímco americký do Japonska o 2,3 procenta.

Agentura Reuters napsala, že Trump japonské podnikatele vyzval, aby své investice v USA ještě zvýšili. Konstatoval, že chce, aby obchodní vztahy s Japonskem byly pro USA spravedlivější.

Na letišti americký první pár přivítal japonský ministr zahraničních věcí Taró Kóno a americký velvyslanec. Pro zajištění bezpečnosti Trumpových Japonsko zmobilizovalo 25 000 vojáků a policistů v Tokiu a na místech, kde se Trump bude pohybovat. Speciální oddíly byly rozmístěny na souši i na moři.

Dvě hodiny před příletem americké delegace postihlo oblast poblíž Tokia zemětřesení o síle stanovené na 5,1 stupně. V Tokiu se třásly stavby. Otřesy měly epicentrum v Čibě, která leží asi 60 kilometrů jihovýchodně od Tokia. Právě v této prefektuře má Trump s Abem hrát golf.

Na tweetu, který Trump poslal ještě z letadla, napsal, že nastává úsvit osvíceného období. "Opravdová obchodní válka začala před 30 lety a my v ní prohrávali. Toto je nový věk, věk osvícení. Prohrávat už nebudeme," napsal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy