Vůdce KLDR označil Bidena za individuum s nízkým IQ. Trump má prý stejný názor

ČTK ČTK
26. 5. 2019 17:50
Názory severokorejského vůdce Kim Čong-una a prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na někdejšího demokratického viceprezidenta a nynějšího uchazeče o Bílý dům Joea Bidena se shodují. V neděli to prohlásila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová, která tak reagovala na prezidentův kritický tweet o Bidenovi.
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden. | Foto: Reuters

"Pousmál jsem se, když člověka z močálů Joea Bidena (Kim) nazval individuem s nízkým IQ a ještě hůř. Možná je to pro mě znamení?" napsal Trump na twitteru během nynější návštěvy Japonska. V původním verzi tweetu se u Bidenova jména dopustil překlepu a napsal Bidan, což na twitteru vyvolalo pobavení, později jméno svého demokratického soka opravil.

Tento týden severokorejská státní tisková agentura KCNA označila Bidena za hlupáka s nízkou inteligencí a za imbecila, který postrádá základní lidské kvality. Urážky zazněly v severokorejských státních médiích poté, co Biden v nedávném projevu nazval vůdce Kima tyranem.

Nyní Sandersová uvedla, že mínění o Bidenovi mají Trump i Kim podobné. "Myslím, že se shodnou při hodnocení bývalého viceprezidenta Joea Bidena," řekla mluvčí Bílého domu. Poté zdůraznila, že Trump nepotřebuje nikoho dalšího, aby mu hodnocení Bidena poskytl, neboť o něm již mnohokrát vyjádřil vlastní názor.

Biden je favoritem mezi demokratickými uchazeči o prezidentskou nominaci pro volby, které se ve Spojených státech uskuteční příští rok. Před týdnem na předvolebním mítinku ve Filadelfii si Biden položil otázku, zda jsou USA zemí, která se snaží vlichotit diktátorům a tyranům jako ruský prezident Vladimir Putin a Kim Čong-un.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy