* Izraelská komanda zadržela loď v mezinárodních vodách * Na palubě jsou stovky tun zbraní, včetně raket Kaťuša * Plavidlo plulo z Egypta pod vlajkou Antiguy, patří německé firmě
Tel Aviv - Ve hře nervů mezi Izraelem a Íránem - zapřísáhlými blízkovýchodními nepřáteli, navzájem si vyhrožujícími útokem - získal židovský stát na poli mezinárodní diplomacie do ruky trumf.
Zadržel ve Středozemním moři loď plující pod vlajkou karibského ostrovního státečku Antigua. Za nákladem běžného zboží Izraelci při kontrole objevili čtyřicet kontejnerů s několika stovkami tun zbraní a munice.
"Nalezli jsme na místě i mnoho raket Kaťuša, které způsobují velké ztráty mezi civilním obyvatelstvem," prohlásil náměstek izraelského ministra obrany Matan Vilnai.
Přes Sýrii do Libanonu?
Podle izraelské armády jde o íránské zbraně, které mířily do přístavu v Sýrii a byly určené pro hnutí Hizballáh v Libanonu.
Hizballáh v minulosti často ostřeloval raketami izraelské území. V létě roku 2006 Izrael a Hizballáh svedly téměř měsíc trvající válku. Izraelcům tehdy způsobily největší ztráty protitankové střely, ty však na zadržené lodi nejsou.
Izraelské námořnictvo plavidlo dopravilo do přístavu Ašdod na jihu země, kde některé bedny vojáci vyskladnili a zbraně vystavují pro fotografy a kameramany zahraničních médií.
Pokud náklad směřoval do Libanonu, označuje to židovský stát za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ta po válce v roce 2006 stanovila zákaz vyzbrojování Hizballáhu a na libanonsko-izraelskou hranici vyslala mezinárodní mírové jednotky, které mají dohlížet na dodržování příměří.
List Jerusalem Post napsal, že vláda už vydala pokyn izraelským diplomatům, aby v zahraničí prezentovali náklad jako porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a jako důkaz, že Írán je nebezpečný a podporuje terorismus.
Hizballáh a Sýrie dnes odmítly, že by měly s nákladem cokoliv společného. Mluvčí libanonské organizace označil izraelský zásah za pirátský čin.
Loď s vlajkou Antiguy zadrželi Izraelci v mezinárodních vodách, asi 100 kilometrů od svého pobřeží. Izraelská hlídka na plavidlo vstoupila v noci, nikdo z egyptské posádky nekladl odpor. Plavidlo nazvané Francop vyplulo 1.listopadu z egyptského přístavu Damietta.
Podle Izraelců není jasné, zda někdo z posádky věděl, že jsou na palubě zbraně. Způsob jejich uložení prý ale jasně vypovídá o tom, že byly důsledně ukryty.
Majitelem Francopu je německá přepravní firma Reederei Gerd Bartels, sídlící nedaleko hamburského přístavu. Její mluvčí případ odmítl komentovat.
Náklad zbraní stál Arafata přízeň USA
Není to poprvé, co Izraelci zadrželi ve Středozemním moři loď, naloženou íránskými zbraněmi. Na konci roku 2001 obklíčili a zastavili nákladní plavidlo Karine A., které s nákladem náloží a další munice směřoval z Íránu do pásma Gazy.
Podle izraelského vyšetřování o dodávce věděl i tehdejší prezident Palestinské samosprávy Jásir Arafat a náklad vyslaly do Gazy íránské Revoluční gardy, hlavní mocenská opora teheránského režimu.
Objev vedl k tomu, že americká vláda výrazně omezila kontakty s Arafatem a jeho lidmi a přestala jej považovat za politika, se kterým je možné dosáhnout izraelsko-palestinského míru.