Trosečníci přežili týdny na moři. Pili vlastní moč a krev

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
5. 10. 2014 17:18
Člunu s kubánskými běženci se druhý den po vyplutí porouchal motor.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Miami/Havana – Uprchlíci se na svých cestách po moři potýkají s mnoha těžkostmi, ale málokdo zažije takový horor jako skupina Kubánců, mířících na Floridu.

Dvaatřicet pasažérů se vydalo na moře v malém člunu  ale porouchal se jim motor. V Karibiku zůstali na moři tři týdny, než je zachrá,nili mexičtí rybáři.

Foto: Aktuálně.cz

Z dvaatřiceti osob přežilo jen patnáct. Bez jídla a vody museli pít vlastní moč a krev. Jedenáct běženců zemřelo. Šest se pohřešuje poté, co se pokusili plavat zpět na Kubu.

"Jsem šťastný, že jsem přežil, ale nikomu nepřeji, aby si něčím podobným prošel,“ řekl jeden z přeživších havanský řezník Alain Izquierdo.

Člun zachránili rybáři 240 kilometrů od mexického poloostrova Yucatán.

Skupina vyplula na začátku srpna, motor vysadil hned druhý den nedaleko Kajmanských ostrovů.

"Několik lodí kolem nás plulo. Museli vidět, že jsme v zoufalé situaci. Přesto nezastavili,“ řekl novinářům dvaatřicetiletý Izquierdo.

Proud uprchlíků z Kuby do Spojených států neustává. Jen v srpnu podle amerických úřadů dorazilo po moři do země přes šestnáct tisíc Kubánců.

Obyvatelé ostrova odcházejí i přes ekonomické reformy, ve kterých komunistický režim například částečně povolil soukromé podnikání. Podle mnoha názorů se ale hospodářská situace většiny Kubánců nemění k lepšímu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy