Stav Američana vězněného na Kubě se údajně velmi zhoršil

ČTK ČTK
5. 8. 2014 7:40
Alan Gross byl odsouzen za pokus o zřízení nelegální internetové služby před třemi lety, ve své propuštění už nevěří.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Havana - Zdravotní stav Američana vězněného na Kubě se horší a pětašedesátiletý muž není déle schopen psychicky snášet život za mřížemi. Podle agentury AP to v pondělí uvedl advokát Alana Grosse, jehož kubánský režim zadržuje od roku 2009.

Gross údajně již řekl sbohem své nejbližší rodině a nepočítá s tím, že by se s nimi ještě shledal. K urychlené aktivitě kolem Grossova případu vyzvaly prezidenta Baracka Obamu tři stovky amerických rabínů.

Podle právního zástupce Scotta Gilberta jeho klient prohlásil, že "život ve vězení nestojí za to žít". Při nedávné návštěvě se prý naposledy rozloučil se svou ženou a dcerou, když předtím požádal příbuzné, aby jej ve věznici již nenavštěvovali. Zanechal také fyzického cvičení, zhubl a jeho zdraví se zhoršuje, téměř oslepl na pravé oko.

Grossův psychický stav výrazně poznamenala i červnová smrt jeho matky, na jejíž pohřeb jej kubánské úřady odmítly pustit, uvedl Gilbert.

Odmítá kontakt se světem

Američan si na Kubě odpykává patnáctiletý trest vězení za pokus zřídit na ostrově nelegální internetovou službu.

Policie jej coby spolupracovníka programu na podporu budování demokracie, financovaného americkou vládní Agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID), zatkla v prosinci 2009. O dva roky později byl odsouzen.

Jeho žena Judy v pondělí uvedla, že jej za dobu pobytu ve vězení ještě neviděla v tak špatném stavu.

Gilbert přitom již v červnu upozornil na Grossovy sebevražedné úmysly. Nyní podle něj vězněný muž odmítá kontakt s vnějším světem a nechce přijímat ani pracovníky amerického diplomatického zastoupení v Havaně, kteří jej dosud informovali o aktivitách Washingtonu cílených na jeho propuštění.

Výměna za trojici agentů?

Tři stovky amerických rabínů adresovaly podle Gilberta dopis prezidentu Obamovi, v němž jej vyzývají k urychlenému jednání na Grossovu pomoc.

"Alan odjel na Kubu ve věci naší vlády. Jeho okamžité propuštění z kubánského vězení a návrat do USA musí být pro náš národ prioritou. Považujeme to za morální imperativ," uvádí židovští duchovní vůdci v dopise.

K zesílení snah o propuštění svého muže vyzvala již v červnu Bílý dům i Grossova manželka, její apel se však patrně nesetkal s odezvou.

Americké ministerstvo zahraničí na dopis rabínů stručně odpovědělo, že Grossova kauza je "v popředí rozhovorů s kubánskou vládou". "Naléhavě zopakujeme svou žádost o jeho okamžité propuštění kubánské vládě," uvedla mluvčí americké diplomacie Jennifer Psakiová.

Havana v minulosti vyjádřila ochotu Grosse vyměnit za trojici kubánských agentů, kterým soud v USA uložil dlouholeté tresty vězení. Washington ale takovouto možnost rozhodně odmítl.

Znalci poměrů spekulovali o tom, že by naději na Grossovo propuštění mohl dát mírně vstřícnější přístup Havany směrem k USA motivovaný snahou o zrušení americké obchodní blokády v současné těžké ekonomické situaci ostrova, zatím však žádný viditelný pokrok ve vztazích nenastal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy