Triumf Němců. Italové jim nemohou říkat, koho odškodnit

ČTK ČTK
3. 2. 2012 15:23
Německo uspělo u Mezinárodního soudního dvora ohledně odškodňování obětí nacismu

Haag - Italské soudy nemají právo rozhodovat o požadavcích na odškodnění italských obětí nacismu vůči Německu.

Vyplývá to z pátečního verdiktu Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu. Ten tak dal za pravdu Berlínu, který od počátku sporu tvrdí, že je chráněn takzvanou jurisdikční imunitou státu.

Na jejím základě by civilní soudy jedné země neměly vůči jiné zemi vznášet žádné nároky.

"Mezinárodní soudní dvůr zastává názor, že odmítání italských soudů uznat imunitu představuje nedodržení závazků, které mají vůči německému státu," přečetl rozhodnutí ICJ soudce Hisaši Owada.

Letitá rozepře

Mezinárodněprávní spor mezi Itálií a Německem se rozhořel v prosinci 2008, kdy Německo na Itálii v Haagu podalo mezinárodní žalobu.

Chtělo tak zabránit vlně požadavků na odškodnění poté, co nejvyšší italský soud přiznal devíti rodinám obětí masakru z roku 1944 v toskánské obci Civitella právo na individuální odškodnění ze strany Německa jakožto nástupnické země nacistické říše.

Německo poukazovalo na to, že Itálii, svému spojenci ve 2. světové válce, už na základě dohody o reparacích z roku 1961 za nacistické zločiny zaplatilo 40 milionů marek.

ICJ uznal německý argument, že není možné dodatečně žádat o odškodnění pro jednotlivé italské oběti nacistických zločinů spáchaných mimo německé území.

Procesu v Haagu se účastnili i zástupci Řecka, protože k italským žalobám se připojili potomci řeckých obětí masakrů, které spáchaly jednotky SS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy