Na Mein Kampf si Němci musejí počkat. Do roku 2016

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
26. 1. 2012 5:00
Britský vydavatel nakonec couvl. Bibli nacistů v Německu zveřejnil, ale jen "rozmazaně"
Přebal magazínu Zeitungszeigen s podobiznou Hitlera
Přebal magazínu Zeitungszeigen s podobiznou Hitlera | Foto: Reuters

Berlín - Ještě čtyři roky si Němci musejí počkat, než si koupí necenzurovanou verzi knihy Mein Kampf. I když to ještě včera v poledne vypadalo, že se jim minimálně 15 úplných stran dostane do rukou už dnes.

Knihu Adolfa Hitlera, která - byť nepřímo - vedla k vyhlazení šesti milionů Židů, chtěl v Německu od čtvrtka prodávat britský vydavatel Peter McGee. Ne celou, ale po kouscích.

Na stáncích se mělo objevit nejprve 15 stran, a to jako příloha týdeníku "Zeitungszeigen". Dalších patnáct by následovalo příští týden.

Každý, kdo si dnes Zeitungszeigen v Německu koupí, v něm Mein Kampf skutečně najde. Ale v úplně jiné podobě, než bylo zamýšleno. Stránky "nacistické bible" sice magazín přetiskl, nejsou však čitelné. Vydavatel je nechal doslova na poslední chvíli upravit tak, že vypadají "rozmazaně".

Jediné, co si čtenář skutečně přečte, jsou komentáře expertů, kteří přetištěné části - jež ovšem, jak už bylo řečeno, nikdo nerozluští - uvádějí na pravou míru.

"V podstatě to tedy nedává smysl," řekl mluvčí nakladatelství Alexander Luckow magazínu Focus. "Byli jsme k tomu ale donuceni, abychom se vyhnuli zabavení nákladu," dodal.

Vítání Hitlera v roce 1938
Vítání Hitlera v roce 1938 | Foto: Holocaust Research Project

Strach z druhé konfiskace

O obavách ze zabavení sešitu, který měl být k mání v nákladu 100 tisíc výtisků, mluví i vydavatel McGee. Práva na Mein Kampf totiž vlastní bavorské ministerstvo financí, na nějž přešly po skončení války.

Bavorsko už dopředu avizovalo, že pokud se Hitlerova kniha (a to v jakékoliv podobě) skutečně začne v Německu prodávat, zasáhne. Právníci v Mnichově dokonce nadále řeší, zda podniknout příslušné kroky, i když text vyšel "zamlžený".

Ostatně, nebylo by to poprvé. A to moc dobře ví i Peter McGee.

Před zhruba třemi lety, v roce 2009, přetiskl s komentářem nacistické noviny. Ministerstvo financí následně celý náklad zabavilo.

"Akce ministerstva tehdy velmi poškodila naši pověst," vysvětluje nakladatel, proč se rozhodl znovu neriskovat. Konfiskace kompletního vydání časopisu Zeitungszeigen ho navíc připravila o spoustu peněz.

Něco takového si prý už nemůže dovolit.

Bestseller roku 2016?

Zajímavé na případu je to, že se Brit proti minulé konfiskaci bránil u soudu. A soudní při s bavorskými úřady dokonce ve druhé instanci vyhrál.

U nacistických novin už ale tehdy autorská práva neplatila. Tím se tři roky stará kauza od té nynější zásadně liší.

Platnost autorských práv na Mein Kampf vyprší 70 let po Hitlerově sebevraždě v bunkru v Berlíně, tedy v roce 2015. Od roku 2016 ho pak bude moct vydat každý, kdo bude chtít.

Dokonce se pak klidně může stát, že se z něj stane bestseller. "Bude z něj dost možná zase nejprodávanější kniha v Německu," prorokuje Focus. Než Hitler zemřel, prodalo se ho jen v Německu (pro cizince podle vůdce Třetí říše vůbec nebyl určen) osm milionů kusů.

Podívejte se, jak Hitlerova vojska obsadila Prahu

Mimochodem - v řadě zemí je kniha, kterou sám Hitler původně nazval "Roky boje proti lži, hlouposti a zbabělosti", zcela legální. V Turecku se dokonce před sedmi lety zařadila na 4. místo žebříčku nejkupovanějších knih roku. Vydalo ji hned několik nakladatelů najednou.

O totéž se v Česku pokusila společnost KMa s.r.o. Městský soud v Praze však dal v roce 2010 zapravdu Bavorsku (které českou firmu zažalovalo) a nařídil už vydanou knihu stáhnout z prodeje a znehodnotit.

K sehnání je Mein Kampf ostatně i v Německu - v antikvariátech nebo přes internet. Němci za něj jen platí podstatně vyšší cenu, než kolik by stál, kdyby se jeho nové vydání prodávalo běžně v knihkupectvích.

 

Právě se děje

Další zprávy