Operace "Poslední šance 2" začala. Nacisté, třeste se

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2011 20:20
Centrum Simona Wiesenthala vyhlásilo poslední hon na válečné zločince
Brána do koncentračního tábora Osvětim.
Brána do koncentračního tábora Osvětim. | Foto: Reuters

Berlín - Centrum Simona Wiesenthala - legendárního lovce nacistů - vyhlásilo poslední velký hon na stále žijící válečné zločince.

Pátrání má na starosti izraelsko-americký historik Efraim Zuroff, považovaný za Wiesenthalova nástupce. Médiím pověděl, že na odměny za informace vedoucí k dopadení viníků nejhorších zločinů proti lidskosti 20. století má centrum připravených v přepočtu půl milionu českých korun.

Stavidla zvedl případ Demjanjuk

Drtivá většina nacistických zločinců už je po smrti. Přesto německá prokuratura schraňuje několik stovek případů, které až do letošního října nemohla otevřít.

Změnu přinesl až případ Johna Demjanjuka. Jedenadevadesátiletý rodilý Ukrajinec za války pracoval jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Když se tohoto automechanika z amerického Ohia podařilo obvinit, vznikl důležitý právní precedent.

"A ten by měl vést k obvinění mnoha dalších lidí, kteří se podíleli na masových vraždách, ale do této chvíle si jich nikdo nevšímal," řekl agentuře AP Zuroff.

Osmdesát podezřelých...

V nacistických lágrech pracovalo kolem 4000 lidí. Byli jimi dozorci ve vyhlazovacích táborech jako Belzec, Sobibor, Chelmno a Treblinka nebo příslušníci nechvalně proslulých Einsatzgruppen, popravčích čet zodpovědných za masové vraždy.

John Demjanjuk u mnichovského soudu.
John Demjanjuk u mnichovského soudu. | Foto: Reuters

Podle Zuroffa je teď nejmladším nacistům přes osmdesát. Na osmdesát odhaduje také počet těch, kteří stále žijí.

Zatímco v roce 2002 byla kampaň s názvem "Operace Poslední šance" zaměřená hlavně na východní Evropu, nyní je hon na nacisty považován za opravdu poslední šanci přivést zločince před soud.

"Podezřelí žijí všude po světě," dodal Zuroff s tím, že Centrum Simona Wiesenthala založilo v Německu novou kontaktní linku, prostřednictvím které je možné se s lovci nacistů spojit.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 42 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy