Operace "Poslední šance 2" začala. Nacisté, třeste se

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2011 20:20
Centrum Simona Wiesenthala vyhlásilo poslední hon na válečné zločince
Brána do koncentračního tábora Osvětim.
Brána do koncentračního tábora Osvětim. | Foto: Reuters

Berlín - Centrum Simona Wiesenthala - legendárního lovce nacistů - vyhlásilo poslední velký hon na stále žijící válečné zločince.

Pátrání má na starosti izraelsko-americký historik Efraim Zuroff, považovaný za Wiesenthalova nástupce. Médiím pověděl, že na odměny za informace vedoucí k dopadení viníků nejhorších zločinů proti lidskosti 20. století má centrum připravených v přepočtu půl milionu českých korun.

Stavidla zvedl případ Demjanjuk

Drtivá většina nacistických zločinců už je po smrti. Přesto německá prokuratura schraňuje několik stovek případů, které až do letošního října nemohla otevřít.

Změnu přinesl až případ Johna Demjanjuka. Jedenadevadesátiletý rodilý Ukrajinec za války pracoval jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Když se tohoto automechanika z amerického Ohia podařilo obvinit, vznikl důležitý právní precedent.

"A ten by měl vést k obvinění mnoha dalších lidí, kteří se podíleli na masových vraždách, ale do této chvíle si jich nikdo nevšímal," řekl agentuře AP Zuroff.

Osmdesát podezřelých...

V nacistických lágrech pracovalo kolem 4000 lidí. Byli jimi dozorci ve vyhlazovacích táborech jako Belzec, Sobibor, Chelmno a Treblinka nebo příslušníci nechvalně proslulých Einsatzgruppen, popravčích čet zodpovědných za masové vraždy.

John Demjanjuk u mnichovského soudu.
John Demjanjuk u mnichovského soudu. | Foto: Reuters

Podle Zuroffa je teď nejmladším nacistům přes osmdesát. Na osmdesát odhaduje také počet těch, kteří stále žijí.

Zatímco v roce 2002 byla kampaň s názvem "Operace Poslední šance" zaměřená hlavně na východní Evropu, nyní je hon na nacisty považován za opravdu poslední šanci přivést zločince před soud.

"Podezřelí žijí všude po světě," dodal Zuroff s tím, že Centrum Simona Wiesenthala založilo v Německu novou kontaktní linku, prostřednictvím které je možné se s lovci nacistů spojit.

 

Právě se děje

před 31 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy