Tři představitelky polské menšiny v Bělorusku, které věznil tamní autoritářský režim, se dostaly na svobodu a jsou ve Varšavě. Ve středu o tom informovalo polské ministerstvo zahraničí i samotné aktivistky. Trojice žen dorazila do Polska 25. května, ale teprve ve středu mluvily s novináři. Uvedly, že některé okolnosti svého propuštění prozradit nemohou a podmínky v běloruských věznicích označily za kruté.
Anna Paniszewová (v běloruštině Hanna Panišavová) podle agentury AP popsala, jak během dvou měsíců, co ji běloruský režim zadržoval, byla bita, čelila psychickému mučení a její věznitelé jí odpírali léčbu zraněné páteře a zlomeného zápěstí. Věznění označila za "kruté dny pro lidi, kteří se za mříže dostali na základě smyšlených obvinění". Běloruské úřady Paniszewovou obvinily z velebení nacismu, což považovala za absurdní vzhledem k tomu, že její příbuzní během druhé světové války čelili pronásledování ze strany nacistů.
Zatčení Paniszewové, Ireny Biernacké (Irena Bjarnacká) a Marii Tiszkowské (Maryja Ciškouská) je součástí represí režimu autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenky vůči etnickým Polákům, kteří se vůči němu staví do opozice.
Ačkoliv mají všechny tři ženy běloruské občanství, nebudou se moci zatím vrátit do Běloruska, kde zůstaly jejich rodiny, píše internetový portál gazeta.pl.