reklama
 
 

Třetí největší lotyšská banka má problém. Zastavili jí platby kvůli porušení sankcí vůči KLDR

19. 2. 2018 13:18
Vláda v lotyšské Rize se sešla k mimořádnému krizovému jednání. Evropská centrální banka totiž zastavila bance ABLV veškeré transakce.

Brusel/Riga - Evropská centrální banka (ECB) zastavila veškeré platby lotyšské banky ABLV Bank, třetí největší úvěrové instituce Lotyšska. "Až do odvolání má ABLV zastaveny jakékoliv převody peněz," uvedla v prohlášení Evropská centrální banka.

Učinila tak poté, co Spojené státy obvinily lotyšskou banku z porušení sankcí uvalených na Severní Koreu a z praní špinavých peněz.

Ministerstvo financí USA minulý týden banku obvinilo, že svým klientům umožňuje obchodovat se Severní Koreou v rozporu se sankcemi Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, které byly na zemi uvaleny kvůli zkouškám jaderných bomb a balistických raket.

ABLV oznámila, že požádala o finanční pomoc lotyšskou centrální banku, což by jí mělo pomoci stabilizovat finanční situaci.

Výměnou za půjčku 480 milionů eur (12,16 miliardy korun ) se ABLV rozhodla zatížit hypotékou část svých cenných papírů.

Lotyšská vláda se kvůli situaci sešla v pondělí na mimořádném zasedání. ABLV odmítá americká obvinění, prý se zakládají na nepřesných informacích.

autoři: Reuters, ČTK | 19. 2. 2018 13:18

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama