Viceprezident USA ujišťuje sousedy Ruska o americké podpoře. Ve hře je i rozmístění systému Patriot

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 31. 7. 2017 13:30
Americký viceprezident Mike Pence je na návštěvě v Pobaltí, kde se setkal s prezidenty Estonska, Lotyšska a Litvy. Z Estonska poté přeletí do Gruzie, kde se koná velké spojenecké cvičení. Američané chtějí Východoevropany ujistit o své podpoře ve sporech s Ruskem. Cestu Pence zakončí ve středu v Černé Hoře.
Mike Pence a jeho žena v Estonsku.
Mike Pence a jeho žena v Estonsku. | Foto: Reuters

Tallinn - Americko-ruské vztahy neprocházejí právě nejlepším obdobím. Kongres zpřísňuje sankce vůči Rusku za jeho vměšování do loňských voleb, obě země si vyhošťují diplomaty a bojují o přízeň svých spojenců.

Americký viceprezident Mike Pence právě objíždí evropské země v těsném sousedství Ruska a ubezpečuje o amerických spojeneckých závazcích.

Estonsku se setkal s prezidenty všech tří pobaltských zemí. Právě tam Američané a další spojenci rozmísťují síly NATO určené k přímé obraně aliance.

"Silné a jednotné NATO je teď důležitější než kdykoli jindy po krachu komunismu," řekl Pence po jednání. "Stojíme za národy Estonska, Lotyšska a Litvy, a tak tomu bude navždy," dodal s tím, že americký prezident Donald Trump je stejného názoru.

Z Tallinnu zamíří do Gruzie, kde se pod americkým velením koná velké mezinárodní cvičení. Gruzie se v roce 2008 stala terčem ruského útoku, když vláda v Tbilisi měla šanci na to prosadit členství země v NATO.

A z Gruzie v polovině týdne přiletí Pence do Černé Hory, čerstvého člena Severoatlantické aliance, který loni čelil podivnému pokusu o puč, inspirovaného podle černohorských vyšetřovatelů Ruskem.

"Můj vzkaz pobaltským zemím, Gruzii i Černé Hoře bude všude ten samý: Naši spojenci ve východní Evropě, jsme s vámi při obraně vaší svobody," řekl Pence před odletem stanici Fox News.

Estonsko se svou zkušeností prvního kybernetického útoku na suverénní stát v roce 2007 a zároveň s třísettisícovou ruskou menšinou je oblíbeným místem amerických politiků, když chtějí dát najevo ochotu a vůli bránit spojence v NATO.

Estonci jsou zároveň schopni velmi efektivně lobbovat ve Washingtonu, jak upozorňuje server Politico.eu, takže časté návštěvy amerických politiků vytvářejí dojem blízkých vztahů, což je důležitým signálem vůči Rusku.

Kreml totiž ochotu aliance bránit své spojence v Pobaltí neustále zpochybňuje.

USA převezmou hlídkování vzdušného prostoru

Podle estonského premiéra Juriho Ratase, kterého citovala stanice Radio Svobodná Evropa, se v neděli s Pencem bavili i o možnosti rozmístit v Estonsku americký protiraketový systém Patriot. O jeho nákupu nyní jedná s Washingtonem Polsko a Rumunsko.

Spojené státy od září převezmou hlídkování ve vzdušném prostoru tří pobaltských zemí, v čemž se se spojenci střídají, protože Estonsko, Litva ani Lotyšsko nemají vlastní nadzvukové letectvo.

V každé ze tří zemí zároveň působí posílený prapor jednotek aliance o síle pěti tisíc vojáků, který má sloužit jako základ pro odstrašení případného ruského útoku.

V Gruzii zase v neděli začalo cvičení 2800 vojáků z USA, Velké Británie, Německa, Turecka, Ukrajiny, Slovinska, Arménie a domovské armády.

Z americké strany se ho účastní i tanky a obrněné vozy, což je vůči Rusku, které v Abcházii a Jižní Osetii - částech Gruzie - podporuje loutkové režimy po agresi v roce 2008, silný signál.

Formálně ovšem podle vyjádření gruzínských politiků není cvičení proti nikomu namířeno a má zvýšit standardy gruzínské armády na její oficiální cestě do NATO. Viceprezident Pence má k vojákům pronést projev v úterý.

V černohorské Podgorici má Pence ve středu ujistit nového spojence také o americké podpoře. Má zároveň vyjádřit podporu boji proti korupci, pro reformy a vládě právního státu na celém západním Balkánu.

Pencova cesta navazuje na dvě nedávné návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropě, při nichž ale Trump přímo nezmínil americký závazek bránit spojence podle článku 5 smlouvy o Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy