Viceprezident USA ujišťuje sousedy Ruska o americké podpoře. Ve hře je i rozmístění systému Patriot

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 31. 7. 2017 13:30
Americký viceprezident Mike Pence je na návštěvě v Pobaltí, kde se setkal s prezidenty Estonska, Lotyšska a Litvy. Z Estonska poté přeletí do Gruzie, kde se koná velké spojenecké cvičení. Američané chtějí Východoevropany ujistit o své podpoře ve sporech s Ruskem. Cestu Pence zakončí ve středu v Černé Hoře.
Mike Pence a jeho žena v Estonsku.
Mike Pence a jeho žena v Estonsku. | Foto: Reuters

Tallinn - Americko-ruské vztahy neprocházejí právě nejlepším obdobím. Kongres zpřísňuje sankce vůči Rusku za jeho vměšování do loňských voleb, obě země si vyhošťují diplomaty a bojují o přízeň svých spojenců.

Americký viceprezident Mike Pence právě objíždí evropské země v těsném sousedství Ruska a ubezpečuje o amerických spojeneckých závazcích.

Estonsku se setkal s prezidenty všech tří pobaltských zemí. Právě tam Američané a další spojenci rozmísťují síly NATO určené k přímé obraně aliance.

"Silné a jednotné NATO je teď důležitější než kdykoli jindy po krachu komunismu," řekl Pence po jednání. "Stojíme za národy Estonska, Lotyšska a Litvy, a tak tomu bude navždy," dodal s tím, že americký prezident Donald Trump je stejného názoru.

Z Tallinnu zamíří do Gruzie, kde se pod americkým velením koná velké mezinárodní cvičení. Gruzie se v roce 2008 stala terčem ruského útoku, když vláda v Tbilisi měla šanci na to prosadit členství země v NATO.

A z Gruzie v polovině týdne přiletí Pence do Černé Hory, čerstvého člena Severoatlantické aliance, který loni čelil podivnému pokusu o puč, inspirovaného podle černohorských vyšetřovatelů Ruskem.

"Můj vzkaz pobaltským zemím, Gruzii i Černé Hoře bude všude ten samý: Naši spojenci ve východní Evropě, jsme s vámi při obraně vaší svobody," řekl Pence před odletem stanici Fox News.

Estonsko se svou zkušeností prvního kybernetického útoku na suverénní stát v roce 2007 a zároveň s třísettisícovou ruskou menšinou je oblíbeným místem amerických politiků, když chtějí dát najevo ochotu a vůli bránit spojence v NATO.

Estonci jsou zároveň schopni velmi efektivně lobbovat ve Washingtonu, jak upozorňuje server Politico.eu, takže časté návštěvy amerických politiků vytvářejí dojem blízkých vztahů, což je důležitým signálem vůči Rusku.

Kreml totiž ochotu aliance bránit své spojence v Pobaltí neustále zpochybňuje.

USA převezmou hlídkování vzdušného prostoru

Podle estonského premiéra Juriho Ratase, kterého citovala stanice Radio Svobodná Evropa, se v neděli s Pencem bavili i o možnosti rozmístit v Estonsku americký protiraketový systém Patriot. O jeho nákupu nyní jedná s Washingtonem Polsko a Rumunsko.

Spojené státy od září převezmou hlídkování ve vzdušném prostoru tří pobaltských zemí, v čemž se se spojenci střídají, protože Estonsko, Litva ani Lotyšsko nemají vlastní nadzvukové letectvo.

V každé ze tří zemí zároveň působí posílený prapor jednotek aliance o síle pěti tisíc vojáků, který má sloužit jako základ pro odstrašení případného ruského útoku.

V Gruzii zase v neděli začalo cvičení 2800 vojáků z USA, Velké Británie, Německa, Turecka, Ukrajiny, Slovinska, Arménie a domovské armády.

Z americké strany se ho účastní i tanky a obrněné vozy, což je vůči Rusku, které v Abcházii a Jižní Osetii - částech Gruzie - podporuje loutkové režimy po agresi v roce 2008, silný signál.

Formálně ovšem podle vyjádření gruzínských politiků není cvičení proti nikomu namířeno a má zvýšit standardy gruzínské armády na její oficiální cestě do NATO. Viceprezident Pence má k vojákům pronést projev v úterý.

V černohorské Podgorici má Pence ve středu ujistit nového spojence také o americké podpoře. Má zároveň vyjádřit podporu boji proti korupci, pro reformy a vládě právního státu na celém západním Balkánu.

Pencova cesta navazuje na dvě nedávné návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropě, při nichž ale Trump přímo nezmínil americký závazek bránit spojence podle článku 5 smlouvy o Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

Další zprávy