reklama
 
 

Policie stíhá guvernéra lotyšské centrální banky Rimšévičse kvůli podezření z vymáhání úplatku

Aktualizováno 19. 2. 2018 19:06
Podle šéfa vyšetřovatelů Jékabse Straumeho bylo zahájeno trestní stíhání "činitele centrální banky" pro podezření z vymáhání úplatku ve výši 100 tisíc eur (2,5 milionu Kč).

Riga - Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs byl na kauci propuštěn z vyšetřovací vazby, kde byl o víkendu podroben výslechu protikorupční policií. Oznámila to baltská agentura BNA.

Šéf vyšetřovatelů Jékabs Straume novinářům řekl, že bylo zahájeno trestní stíhání "činitele centrální banky" pro podezření z vymáhání úplatku ve výši 100 tisíc eur (2,5 milionu Kč).

Na kauci o stejné výši byl Rimšévičs propuštěn a vyšetřován bude na svobodě, řekl Straume. Služební povinnosti nesmí guvernér vykonávat. Po propuštění z vězení novinářům řekl, že se ničím neprovinil. Bližší podrobnosti prý oznámí na úterní mimořádné tiskové konferenci.

V souvislosti s kauzou Rimšévičse byl v Rize zadržen podnikatel Máris Martinsons, který byl vzápětí bez kauce propuštěn. Lotyšský premiér Máris Kučinskis dnes na tiskové konferenci v Rize řekl, že protikorupční policie se pustila "do nemilosrdného boje s machinacemi ve finančním sektoru". Již o víkendu vyzvala Rimšévičse k odstoupení ministryně financí Dana Reiznieceová-Ozolová.

Kučinskis vyloučil, že by kauza guvernéra centrální banky souvisela s aférou kolem třetí největší lotyšské banky ABLV Bank nebo jakýmikoli jinými finančními ústavy.

Evropská centrální banka (ECB) ráno nařídila ABLV Bank, aby zastavila všechny platby. Zdůvodnila to zhoršením její finanční situace od minulého týdne, kdy americké ministerstvo financí lotyšskou banku obvinilo z praní špinavých peněz. Souvislost ABLV Bank s Rimšévičsem dnes odmítl i Straume.

Lotyšská protikorupční policie zadržela Rimšévičse v sobotu. Už v pátek přitom vyšetřovatelé prohledali jeho dům i kancelář. Evropská komise (EK) dnes v reakci na vývoj v Lotyšsku oznámila, že zadržení guvernéra centrální banky protikorupčním úřadem je věcí národních úřadů a že komise k tomu nemá žádný další komentář. Ohledně ABLV Bank komise dodala, že je to věcí orgánů bankovního dozoru.

autor: ČTK | 18. 2. 2018 12:33

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama