Olympiáda jako z jiné planety. Sportovci z KLDR poprvé vidí rychlovlaky, barevné ulice i cizince

Zahraničí Zahraničí
19. 2. 2018 7:58
Město Pchjongčchang, kde se konají zimní olympijské hry, leží jen 80 kilometrů od hranic s KLDR. Přesto pro většinu severokorejské delegace představuje naprosto neznámý svět. Mnoho věcí, které jsou na jihu zcela normální, vidí sportovci z tohoto totalitního státu pravděpodobně poprvé v životě. Ať už jde o necenzurované televizní vysílání, neonová světla obchodů nebo cizince různé barvy pleti.
Severokorejské fanynky.
Severokorejské fanynky. | Foto: Reuters

Cizinci na každém rohu

V KLDR cizinci takřka nežijí, turistů ze zahraničí sem jezdí jen zlomek. Návštěvníci komunistického státu jsou navíc zpravidla bedlivě hlídáni na každém kroku.

Dějiště olympijských her přitom nemůže být odlišnější - je plné lidí z nejrůznějších koutů světa. Před severokorejskou delegací se tak rozprostřel svět odlišných kultur, jazyků, barvy pleti nebo třeba i barvy vlasů. V KLDR je povoleno jen několik druhů účesů a všichni mají stejné přirozeně tmavé vlasy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy