Trestejme xenofoby, vyzvala EU. Ne vždy se tím ale řídí

Blahoslav Hruška
18. 7. 2007 16:32
Extremisty má ve svých řadách i europarlament

Brusel - Pokud by bylo jen na Evropském parlamentu, břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš by se za své výroky trestu nevyhnul.

K trestání podobné verbální agrese totiž europarlament v dubnu 2005 vyzval členské státy formou rezoluce.

Kdo v EU hlídá menšiny

EU má na sledování práv menšin zvláštní Agenturu pro základní práva (FRA, před rokem 2007 Evropské monitorovací středisko pro rasismus a xenofobii) se sídlem ve Vídni. Úřad vydává pravidelné monitorovací zprávy a doporučuje postupy Evropské komisi, sám ale žádné pravomoci nemá. Zvláštní důraz klade na monitoring Romů a Sintů, jichž žije podle Mezinárodní organizace pro migraci v zemích EU více než 6 milionů.

"Jakékoli nepotrestání rasistických útoků, nenávistných řečnických projevů, fyzických útoků extremistických skupin, nezákonných vystěhování a policejního násilí motivovaných protiromským a protisintským smýšlením se významně podílí na oslabování úlohy práva a demokracie," konstatovali tehdy europoslanci.

Zahradil: udělali z nás obětní beránky

Ne všichni ale byli pro usnesení. Například Jan Zahradil kritizoval fakt, že v doprovodném textu bylo Česko zmíněno jako země, kde jsou Romové diskriminováni. "Je to nepřiměřené," řekl tehdy Zahradil s tím, že si nás Brusel vybral jako obětního beránka.

Jenže ani Evropský parlament se vlastní rezolucí příliš neřídí a ve svýh řadách toleruje xenofoby. Loni v září vyvolal skandál bulharský pozorovatel Dimitar Stojanov, který urážel maďarskou europoslankyni romského původu Lívii Járókovou.

Lívia Járóka. Jediná europoslankyně romského původu.
Lívia Járóka. Jediná europoslankyně romského původu. | Foto: Evropský parlament

Stojanov o vůbec první zástupkyni Romů v europarlamentu prohlásil, že mnohem hezčí Romky jsou v Bulharsku k mání za pět tisíc eur za kus. Jinak je ale Járóková na Romku dost čistotná, i když už je ve svých 32 letech stará, vysmíval se jí tehdy Bulhar.

Stojanov, politik extrémně pravicové strany Ataka, která napadá nejen Romy, ale i Turky a homosexuály, ale ze skandálu "vybruslil" celkem snadno. Za své výroky se omluvil a zdůvodnil je tím, že chtěl upozornit na obchodování s lidmi. Dnes je řádným europoslancem za Bulharsko.

 

Právě se děje

Další zprávy