Zastupitel: Romové? Černá lůza, sebranka hajzlů

Martina Macková
18. 7. 2007 16:40
Další politik sbírá body na otevřeném rasismu

Břeclav - Senátorka Liana Janáčková není jediným politikem, který si při debatě o Romech nebere servítky. Břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš (Volba pro město) jde dál.

Před dvěma týdny na veřejném jednání zastupitelstva označil podle svědků romské občany města jako "černé ludry".

V rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz v rasisticky motivovaných výrocích pokračoval mnohem razantněji. Vybízel i, aby si redakce jeho slova nahrávala, protože si za nimi stojí.

Podle bývalé zástupkyně ombudsmana Anny Šabatové, která v kauze senátorky Janáčkové podala trestní oznámení, posunují politici jako Janáčková či Nepraš hranice, co je ještě možné beztrestně říct. "A ukazuje se, že takové populistické výroky přispívají k politickému zisku. Ale přispívají i k barbarizaci společnosti," uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A klidně si to napište, kam chcete

Redakce se na Nepraše obrátila, když se snažila zmapovat, kteří politici v Česku sbírají body na rasově podbarvené rétorice. Právě Tomáš Nepraš, majitel firmy Racio, je místním zastupitelem v Břeclavi minimálně pět let.

Jeho voliči tedy musí znát jeho názory - stejně jako voliči dlouholeté starostky ostravské městské části Mariánské hory Liany Janáčkové, dnes senátorky z klubu SNK, která Romy chtěla zahnat za dráty pod napětím.

Kauza senátorky ovšem Nepraše nezajímá: "Nevím, co řekla. A je to jedno. Novináři si z toho vždycky vyberou jen to, co se jim hodí, aby jejich zprávy nebyly fádní," míní.

Senátorka Liana Janáčková (klub SNK, Ostrava)
Senátorka Liana Janáčková (klub SNK, Ostrava) | Foto: Aktuálně.cz

Tvrdí, že média ve skutečnosti problémy soužití většiny s Romy zas tak nezajímají. "Kdyby chtěli, mohli by se přijet podívat, jak to tady je. Já dávám práci asi deseti Romům a vím, jak to vypadá. Politici, kteří protiromské výroky kritizují, by si měli zkusit jít bydlet do Matiční a pak mohou něco říkat... Je to širší sociální problém, ne jen takové jalové tlachání o integraci, to už předvedli komunisté. Takových výroků vám řeknu okamžitě deset, jen vytloukají pseudokapitál," spustil zastupitel.

Nepraš dále řekl:

"Říkejte, že jsem Mengele, ale oni nejsou geneticky vybaveni na to, aby pracovali s citlivým zařízením. Jiné práce vykonávají dobře. Ale jak mají být motivovaní vůbec pracovat, když patnáct strýců posílá děti do samoobsluhy krást s požehnáním. Proč by pak pracovali? Lidé by se měli sklonit před tím, že vůbec pracují, když další kradou kanálové poklopy a prodávají je."

Je to černá šepleť

Nepraše vlastní monolog natolik rozčílil, že svou rétoriku ještě vyostřil.

Co dále řekl Nepraš:

"Vždyť tady taky žijete. Nebo je to v Praze jiné? Je to přece určitá skupina, která se páří napříč, žije jich čtyřicet v jedné místnosti, nemají základní hygienické návyky. Jako ta opice se naučí přijít na úřad a říct si o sociální přídavky. Politici jen zavírají oči. Legislativní kroky nemají žádný dopad. Je to černá šepleť, sebranka hajzlů, lůza. Klidně si to napište, kam chcete."

Redakce nyní požádala o vyjádření břeclavské radnice, zda považuje názory zastupitele za přijatelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy