Kdo zavinil tragédii v Prešově? Zápach plynu nikdo neřešil, tvrdí slovenští stavaři

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 12. 2019 20:57
Do vyšetřování tragédie v Prešově, kde minulý pátek v bytovém domě vybuchl plyn, se vložila Stavební komora Slovenské republiky (SKSR). Nesouhlasí s tím, že by za neštěstí mohli tři dělníci, kteří těsně před explozí prováděli v Mukačevské ulici, kde dům stojí, výkopové práce.
Hasiči zveřejnili video z vnitřku vybuchlého paneláku v Prešově | Video: Hasičský a záchranný sbor SR
Foto: ČTK
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Polícia Slovenské republiky (Facebook)
Vyhořelý panelák ve východoslovenském Prešově. | Foto: Reuters
Výbuch plynu v Prešově na Slovensku. | Foto: ČTK
Foto: Polícia Slovenské republiky (Facebook)

Při výbuchu a následném požáru budovy ve východoslovenském městě zemřelo nejméně sedm lidí. Jedna osoba se stále pohřešuje a hasiči předpokládají, že se její ostatky zřejmě dál nacházejí v poškozené domě.

Policie obvinila tři stavebníky ve věku 28, 29 a 31 let ze všeobecného ohrožení a Okresní soud v Prešově je v pondělí poslal do vazby. Dělníci proti usnesení o vzetí do vazby podali stížnost, o které rozhodne krajský soud.

Muži jsou obviněni z toho, že po proražení potrubí spoléhali na to, že se plyn odvětrá, a nepřijali potřebná opatření. Tedy nekontaktovali plynaře, záchranáře ani policii a neupozornili ani obyvatele, aby objekt opustili, informoval slovenský Denník N. Vyšetřovatelé zatím považují za pravděpodobné, že při úpravě plynové instalace bylo proraženo potrubí a plyn stoupal do horních částí domu. K této variantě se kloní hasiči.

Dělníci u soudu uvedli, že se řídili pokyny stavbyvedoucího.

"Zápach plynu nikdo neřešil"

Stavební komora s obviněním pracovníků nesouhlasí. Tvrdí, že jestli z jejich strany k nějakému pochybení došlo, pak to nelze považovat za hlavní příčinu neštěstí. Instituce také podala vlastní trestní oznámení pro podezření z trestného činu všeobecného ohrožení s následkem usmrcení. SKSR je občanské sdružení, které vzniklo v roce 2015. Založení iniciovali stavaři, kteří cítili nespokojenost s úrovní stavebního průmyslu na Slovensku včetně jeho legislativy. 

"Dělníci vykonávali stavební práce na proražení podzemní trasy pro podzemní rozvod a jejich úkolem byla obsluha technologického zařízení a dodržení vytyčené trasy vrtu," sdělil pro zpravodajský server Sme.sk prezident komory Ivan Pauer. 

Ten také upozornil na skutečnost, že plyn nevybuchl v místě narušení plynovodu, nýbrž v nejvyšších poschodích dvanáctipatrové budovy, kde se látka nahromadila. Podle Pauera byl navíc zápach plynu v bytovém domě cítit delší dobu a nikdo z povolaných se tím nezabýval.

Zpravodajský server Novinky.cz napsal, že podle komory mohlo v budově dojít k neodbornému přístupu při správě a užívání bytů, zanedbání povinností projektantů navrhujících stavební změny a k možným pochybením projektanta obnovy bytového domu.

Plynárenský podnik: Práce měly být prováděny ručně

Pauer připustil, že při použití systému podvrtávání (lidově zvaném krtkování) se někdy stane, že bez vlivu operátora zařízení hlavice po nárazu na tvrdou překážku nekontrolovaně změní směr. Právě tato "vada" mohla podle ředitele komory prorazit potrubí.

Podle Pauera mohla být ale klidně chybná už sama projektová dokumentace. "Mohlo se stát i to, že plynové potrubí nebylo položeno tak, jak to někdo deklaroval v dokumentaci, popřípadě to do ní chybně zakreslil. Také se mohlo stát, že podzemní rozvody byly chybně identifikovány a vytyčeny," dodal Pauer pro Sme.sk. Podle něj by za takové věci neměli nést odpovědnost dělníci obsluhující stroj. 

Na prohlášení komory ohledně systému podvrtávání zareagovala energetická společnost Slovenský plynárenský průmysl (SPP), podle které je třeba veškeré práce v blízkosti plynovodu provádět ručně. "Okolo plynovodu je stanovena bezpečnostní zóna jeden metr, ve které se musí pracovat výhradně bez strojů. Kopání v ochranném pásmu jiným způsobem než ručně je jasným porušováním zákona a technických norem," tvrdí SPP.

Požár panelového domu v Prešově | Video: Reuters

Slovenská média v minulých dnech také informovala, že ničivost výbuchu by mohly mít na svědomí stavební práce na domě z roku 2017. Šéf prešovských hasičů Ján Goliáš uvedl, že hasiči s dva roky starými úpravami nesouhlasili a vydali k nim negativní revizní posudek.

Exploze v panelovém domě je největší tragédií svého druhu v novodobých dějinách Slovenska. Při výbuchu byla poničena také střecha a zřítilo se schodiště. Statici označili za nevyhnutelné odstranění nejméně čtyř vrchních podlaží domu. Není ovšem vyloučeno, že nakonec bude zbourán celý objekt.

Policie kromě dělníků zadržela i tři jednatele firmy, proti nimž ale zatím žádná obvinění nevznesla. 

Okamžik výbuchu plynu v Prešově zachytila bezpečnostní kamera

Okamžik výbuchu plynu v Přešově zachytily bezpečnostní kamery | Video: Hi-Tech Linhart Rakovník
 

Právě se děje

před 30 minutami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 31 minutami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy