V bytovém domě v Prešově vybuchl plyn. Nejméně pět lidí zemřelo, polovina budovy hoří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 12. 2019 18:30
Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při páteční explozi plynu ve dvanáctipatrovém bytovém domě. Informovali o tom hasiči. Zranění podle záchranářů utrpěly čtyři desítky lidí. Hasiči upozornili na hrozící zřícení budovy, ve které po explozi uvázlo několik lidí. Všichni už byli evakuováni. Příčina události není známá, jedna z obyvatelka upozornila, že v domě bylo cítit plyn.
Požár panelového domu ve slovenském Prešově. | Video: Reuters

Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část budovy od šestého podlaží výše, přičemž tři nejvrchnější patra zcela vyhořela. Exploze poničila střechu budovy.

Hasiči po 15:00 SEČ informovali, že z poškozené budovy evakuovali 34 lidí. "Zasahující hasiči už pomocí výškové techniky evakuovali všechny osoby, které dokázali identifikovat," uvedl hasičský sbor na Facebooku.

"Budova je od šestého poschodí výše celá v plamenech. Tři nejvyšší poschodí jsou zcela vyhořelá," doplnil.

Vzhledem ke zřícení schodiště hasiči v objektu zasahovali pomocí výškové techniky. Na místě byli i vojáci, armáda na pomoc vyčlenila sedm vrtulníků.

Slovenská média citovala jednu z obyvatelek zmíněného domu, která uvedla, že při příchodu domů cítila ve vchodu plyn. Žena také řekla, že na to upozornila dělníky, kteří u bytovky kopaly díry. Po explozi ji z bytu v desátém patře evakuovali hasiči.

Jednou z obětí neštěstí je člověk, který vypadl z balkonu poškozené budovy. Policie vybídla veřejnost, aby nesdílela videonahrávku, která zaznamenala pád zmíněné osoby z poškozeného domu.

List Korzár napsal, že prvotní exploze byla tak silná, že tlaková vlna rozbila okna i na panelových domech v okolí a že z budovy se ozvaly další menší výbuchy.

Na místo neštěstí byly povolány desítky hasičů, záchranářů, vojáků a policistů. Obyvatele poškozeného domu bezpečnostní a záchranářské složky evakuovaly do okolních škol. Ubytovací kapacity nabídla armáda, úřady zřídily krizové centrum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sociální sítě a média se spojují v boji proti fámám kolem voleb v USA

Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených státech monitorovat dezinformace prostřednictvím společného "výstražného systému". Nástroj vzniká pod hlavičkou organizace Trusted News Initiative (TNI), jejímiž členy jsou Facebook, Google, Twitter, zpravodajské agentury Reuters a AFP či britská vysílací společnost BBC. Ta tento týden oznámila, že řady TNI nově rozšířily agentura AP a deník The Washington Post.

Sdružení vzniklo minulý rok s cílem "chránit publika a uživatele před dezinformacemi". Nyní podle tiskové zprávy BBC tato "přelomová spolupráce" rozšiřuje své ambice a v nejbližší době se hodlá zaměřit na manipulativní a nepravdivý obsah spojený s volbami v USA, které se uskuteční 3. listopadu.

"V měsíci před dnem hlasování se budou partneři navzájem upozorňovat na dezinformace, které by bezprostředně ohrožovaly lidské životy nebo integritu voleb, tak aby platformy mohly daný obsah rychle zhodnotit a aby se vydavatelé mohli ujistit, že nevědomky nešíří nebezpečné nepravdy," popisuje BBC plánovaný výstražný systém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy