V bytovém domě v Prešově vybuchl plyn. Nejméně pět lidí zemřelo, polovina budovy hoří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 12. 2019 18:30
Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při páteční explozi plynu ve dvanáctipatrovém bytovém domě. Informovali o tom hasiči. Zranění podle záchranářů utrpěly čtyři desítky lidí. Hasiči upozornili na hrozící zřícení budovy, ve které po explozi uvázlo několik lidí. Všichni už byli evakuováni. Příčina události není známá, jedna z obyvatelka upozornila, že v domě bylo cítit plyn.
Požár panelového domu ve slovenském Prešově. | Video: Reuters

Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část budovy od šestého podlaží výše, přičemž tři nejvrchnější patra zcela vyhořela. Exploze poničila střechu budovy.

Hasiči po 15:00 SEČ informovali, že z poškozené budovy evakuovali 34 lidí. "Zasahující hasiči už pomocí výškové techniky evakuovali všechny osoby, které dokázali identifikovat," uvedl hasičský sbor na Facebooku.

"Budova je od šestého poschodí výše celá v plamenech. Tři nejvyšší poschodí jsou zcela vyhořelá," doplnil.

Vzhledem ke zřícení schodiště hasiči v objektu zasahovali pomocí výškové techniky. Na místě byli i vojáci, armáda na pomoc vyčlenila sedm vrtulníků.

Slovenská média citovala jednu z obyvatelek zmíněného domu, která uvedla, že při příchodu domů cítila ve vchodu plyn. Žena také řekla, že na to upozornila dělníky, kteří u bytovky kopaly díry. Po explozi ji z bytu v desátém patře evakuovali hasiči.

Jednou z obětí neštěstí je člověk, který vypadl z balkonu poškozené budovy. Policie vybídla veřejnost, aby nesdílela videonahrávku, která zaznamenala pád zmíněné osoby z poškozeného domu.

List Korzár napsal, že prvotní exploze byla tak silná, že tlaková vlna rozbila okna i na panelových domech v okolí a že z budovy se ozvaly další menší výbuchy.

Na místo neštěstí byly povolány desítky hasičů, záchranářů, vojáků a policistů. Obyvatele poškozeného domu bezpečnostní a záchranářské složky evakuovaly do okolních škol. Ubytovací kapacity nabídla armáda, úřady zřídily krizové centrum.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy