Tragédie lodi: příbuzní zničili kancelář

Red Zah, FT, Reuters
6. 2. 2006 9:24
Káhira - Příbuzní pasažérů lodi al-Salaam Boccaccio 98, při jejímž potopení zahynuly stovky lidí, dnes zaútočili na sídlo lodní společnosti.
"Dejte nám alespoň úmrtní listy," žádají lidé.
"Dejte nám alespoň úmrtní listy," žádají lidé. | Foto: Reuters

Rozčilení lidé vyházeli na ulici nábytek z kanceláří a zapálili vývěsní štít firmy El Salam Maritime. Na místě zasáhla pořádková policie a použila slzný plyn, aby dav uklidnila, píše dnes agentura AP.

Al-Salam Maritime Transport vlastnila loď plující pod panamskou vlajkou, která se v pátek potopila v Rudém moři se 1400 lidmi na palubě. Tragédii předcházel požár, který vypukl v podpalubí. Lodníci sice oheň zlikvidovali, ale voda, kterou použili k hašení, stáhla plavidlo ke dnu. A s ním i tisícovku lidí.

Záchranáři z moře vylovili 401 těch, kdo přežili, a asi dvě stovky mrtvých těl. Na 800 lidí je nadále pohřešováno, ovšem naděje, že by mohli v Rudém moři přežít, je prakticky nulová. 

Rudé oči 

Jak slábla naděje na záchranu dalších lidí po jedné z největších námořních katastrof moderní doby, sílil během víkendu vztek příbuzných, kteří v egyptské Safaze čekali na nové zprávy. Nepřicházely.

Reportáž listu Financial Times popsala vyčerpané členy rodin, jejichž příbuzní byli na palubě lodi As-Salám Boccaccio 98. Rodiny marně čekaly na dobré zprávy - přesněji, něměly téměř žádné zprávy.

Tarek Sharafeddin, který ještě v neděli neměl potuchy o osudu své ženy a čtyř dětí, je přesvědčen, že záchranná operace byla nedbalá. Varovné sirény se totiž neozvaly bezprostředně poté, co plně obsazená loď nedoplula do Safagy ve 3 ráno, jak bylo plánováno. Záchranné čluny se vydaly na moře až po rozbřesku.

Sharafeddina rozhořčil i zmatek v informacích - ještě v neděli dokonce neexistoval ani seznam zachráněných. "Chceme informace z jednoho zdroje," reagoval: "Chceme operační místnost, v níž bude někdo sedět se seznamem a podávat nám informace. Hledám ženu a čtyři děti a nejsem schopen zjistit, jestli žijí, nebo jsou mrtví. Zachránili je Saudové, jsou v nemocnici, v márnici nebo plavou v moři? Já to nevím."

"Alespoň úmrtní listy!"

Příbuzní předpokládaných obětí se ve zmatku, který propukl po páteční zprávě o zmizení lodi, pustili do policistů, kteří jim stáli v cestě do safažského přístavu.#reklama

V sobotu vyústilo napětí v házení kamenů na pořádkové síly a rozvášněné bušení do vrat safažských doků. Policie použila proti davu slzný plyn.

"Kde je prezident, kde jsou naši synové? Kde jsou těla? Chceme znát osud svých dětí!" křičeli demonstranti.

"Pokud nemáte těla, dejte nám alespoň úmrtní listy, ať můžeme jít. Celé dny nás mučíte!" volal před kordonem policistů ve střehu Hišmat Muhammad Hasan, který pohřešuje svého bratra.

Jednatřicetiletý Umar Fuád stále čeká na zprávy o svém bratranci. "Jediné, co chceme vědět, je, zda jsou mrtví, nebo naživu. Každý den čtou stále ten stejný seznam přeživších," řekl.

Nezvěstných osm stovek

Podle agentur je dál nezvěstných asi 800 lidí. V místě, kde se loď As-Salám Boccaccio 98 potopila, operovaly i dnes pátrací týmy. S postupujícím časem ale naděje na včasné objevení pohřešovaných slábne.

Naposledy v sobotu večer se podle egyptské agentury MENA podařilo italské lodi zachránit skupinu sedmi osob.

Guvernér provincie Rudé moře Bakr Rašídí řekl, že záchranné operace stále pokračují. "Co mohu pro ně udělat? Soucítíme s nimi a poskytujeme nové informace, jakmile jsou k dispozici," bránil se. Dal najevo, že emoce nic nevyřeší. Dodal, že rozhořčený dav v sobotu zranil 11 policistů.

Neuměli plavat...

Prezident Mubarak v sobotu navštívil dvě nemocnice v Hurgadě, kam byla dopravována většina z několika stovek přeživších. Podle zdravotnických zdrojů takřka všichni byli po zběžné kontrole propuštěni. V nemocničním ošetření jich v sobotu večer zůstalo jen osm.

"Nikdo nebyl vážně zraněn. Měli modřiny nebo trpěli podchlazením, nic vážného. Jeden nebo dva utrpěli popáleniny. Byli tu jejich příbuzní, nechtěli zůstat," řekl jeden z ošetřujících lékařů.

"Viděl jsem pár s miminkem, jak skočili spolu do vody v objetí. Neuměli plavat. Viděl jsem ženy, děti... Všichni tito lidé jsou mrtví," řekl jeden z pacientů. Saúd Habíb Hutíbí věří, že k jeho záchraně přispělo to, že cestoval v luxusní třídě umístěné v třetím patře mohutného plavidla. V nižších patrech měli lidé podle něho mnohem méně nadějí na přežití.

 

Právě se děje

Další zprávy