New York - Bývalý americký ministr financí Timothy Geithner měl vyhrožovat mateřské společnosti ratingové agentury Standard & Poor's vládní odvetou za to, že agentura v roce 2011 snížila Spojeným státům prestižní známku úvěrové důvěryhodnosti.
Uvedl to tento týden předseda správní rady společnosti McGraw-Hill Financial, která agenturu S&P vlastní. Učinil tak v místopřísežném prohlášení pro federální soud. Podle Geithnera to není pravda.
Vláda prezidenta Baracka Obamy loni na agenturu S&P podala žalobu za způsob, jímž před finanční krizí v roce 2008 agentura hodnotila hypoteční cenné papíry.
Ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) a řada dalších pozorovatelů se už loni pozastavovali nad tím, že vláda obvinila jen S&P a nikoli další dvě velké ratingové agentury, které před krizí dělaly přesně totéž. Spojovali si to s tím, že S&P si jako jediná vládu rozhněvala snížením ratingu, a také se stále častějšími případy, kdy se Obamova administrativa mstí za kritické postoje vůči ní. Vláda tehdy tvrdila a tvrdí to i dnes, že žaloba nebyla z její strany žádnou odvetou.
Svědectví Harolda McGrawa podané pod přísahou takové podezření potvrzuje. Ministr Geithner podle tohoto svědectví McGrawovi telefonoval ráno 8. srpna 2011, tedy tři dny poté, co agentura pod vlivem tehdejší rozpočtové krize v Kongresu snížila rating USA z nejvyšší známky AAA na AA-. Ministr měl McGrawa rozzlobeně varovat, že za krok S&P ponese odpovědnost, a hrozit, že proti agentuře vláda zakročí.
"Sebe i svou zemi jste nesmírně poškodil," řekl Geithner podle McGrawa. "Jednání S&P se pečlivě prověří. Takové jednání, řekl, nemůže zůstat bez odpovědi vlády," uvádí McGraw ve svědectví.
"Obvinění, podle něhož bývalý ministr Geithner hrozil něčím, co by vedlo k odvetnému vládnímu zásahu proti S&P, je nepravdivé," řekla agentuře Reuters mluvčí bývalého ministra.
Je to odveta
Podle WSJ ale nyní S&P žádá soud, aby vládě přikázal vydat dokumenty, které by dokázaly, že žaloba na agenturu je revanší za snížení ratingu. McGrawovo svědectví naznačuje, že vláda má dobré důvody, aby se vydání takových dokladů vzpírala, uvedl list.
McGrawovo svědectví je součástí obrany jeho firmy před vládní žalobou, podle níž agentura poškodila finanční instituce nadhodnocenými ratingy rizikových hypotečních dluhopisů, údajně aby získala od jejich emitentů příjmy z poplatků.
S&P od počátku tvrdila, že jde o odvetu vlády za snížení ratingu, a samotnou žalobu odmítá s tím, že její dobrozdání jsou soukromými názory chráněnými prvním dodatkem ústavy. Vláda přitom z téhož neobvinila konkurenční agentury Moody's a Fitch, které Spojeným státům rating nesnížily.
Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.