Hořkosladká dohoda o klimatu. Čína a Indie prosadily, že svět uhlí ještě nezavrhne

Jana Václavíková Dominika Perlínová ČTK Jana Václavíková, Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2021 21:00
Představitelé téměř 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
U havajské sopky Kilauea hořely modré plameny. Mohl za ně metan.
U havajské sopky Kilauea hořely modré plameny. Mohl za ně metan. | Foto: Associated Press

Metan jako druhý hlavní nepřítel

Spojené státy také ve spolupráci s Evropskou unií představily Globální metanový závazek, který se zaměřuje na nebezpečný skleníkový plyn. Metan je hned po oxidu uhličitém druhým plynem, který nejvíce přispívá ke klimatické změně. V závazku, ke kterému se přihlásilo téměř sto zemí, stojí, že do roku 2030 sníží množství vypouštěného metanu o třicet procent oproti hodnotám z roku 2020. Z pěti největších znečišťovatelů metanem souhlasily se závazkem dva státy - Spojené státy a Brazílie. Naopak Čína, Indie a Rusko se zatím nepřidaly. 

Zdrojem metanu jsou uhelné doly, skládky nebo unikající plynová potrubí. Metan má 80krát větší schopnost zachytávat teplo v atmosféře než oxid uhličitý. Zároveň se ale z atmosféry mnohem rychleji odbourává.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena nový závazek "změní pravidla hry", protože téměř polovinu veškerého dosud pozorovaného oteplení planety vědci přisuzují právě metanu.

 

Právě se děje

Další zprávy