Hořkosladká dohoda o klimatu. Čína a Indie prosadily, že svět uhlí ještě nezavrhne

Jana Václavíková Dominika Perlínová ČTK Jana Václavíková, Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2021 21:00
Představitelé téměř 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
Foto: Reuters

Indie poprvé slíbila uhlíkovou neutralitu

Za jeden z nejvýznamnějších momentů konference označuje deník The Guardian sliby indického premiéra Naréndry Módího. Mezi nimi je do roku 2030 vyrábět polovinu energie z obnovitelných zdrojů nebo snížit emise oxidu uhličitého o miliardu tun do konce desetiletí.

Vůbec poprvé také uvedl, že Indie míří k uhlíkové neutralitě, které by měla dosáhnout do roku 2070. To znamená, že země vyprodukuje pouze takové množství emisí skleníkových plynů, jaké bude sama schopna přirozeným způsobem spotřebovat. "Představuje to zásadní moment summitu," myslí si britský ekonom zaměřující se na klimatickou změnu Nicholas Stern.

Indie je s 1,3 miliardy obyvatel třetím největším znečišťovatelem na světě a 70 procent indické energie pochází z uhlí. Někteří pozorovatelé proto doufali, že si stanoví ambicióznější cíl. Studie indického think tanku Rada pro energii, životní prostředí a vodu ale tvrdí, že reálně může země dosáhnout cíle až mezi lety 2070 a 2080.

 

Právě se děje

Další zprávy