Jsem fanoušek tajných služeb, říká Trump. Spor o ruské hackery přesto nabírá na síle

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 5. 1. 2017 15:31
Ostrý konflikt mezi nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho tajnými službami nabírá před pátečním jednáním Kongresu na síle. Trumpovo veřejné zpochybňování zpráv CIA a FBI o ruských hackerech a jejich zapojení do americké prezidentské kampaně vyvolává podle televizní stanice CNN obrovské pnutí uvnitř tajných služeb. Jejich šéfové ale nechtějí riskovat otevřený konflikt s novým šéfem Bílého domu, na kterém budou hodně záviset. Sám Trump se v pátek na Twitteru označil za "velkého fanouška" zpravodajských služeb.
Donald Trump s manželkou.
Donald Trump s manželkou. | Foto: Reuters

Washington – "Všichni demokraté i republikáni ve Washingtonu vědí, že se Rusové pokoušeli ovlivnit naše prezidentské volby. Když tedy Donald Trump říká, že je to nevěrohodné a že tomu nevěří, měl by se stydět. Chová se jako malé dítě ze třetí, možná čtvrté třídy," prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici CNN viditelně rozčilený Joe Walsh, bývalý republikánský kongresman za stát Illinois a velký Trumpův podporovatel v předvolební kampani.

"Trump není jen prezidentem, ale taky šéfem jednoho ze tří pilířů amerického státu – výkonné moci. Její podstatnou částí jsou FBI i CIA a on jim nevěří. To je neuvěřitelné,“ řekl stejné stanici Phil Mudd, bývalý protiteroristický expert CIA.

Ve společném prohlášení šéfové tajných služeb pak ve čtvrtek zopakovali, že "Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu".

Trumpův ostrý spor s americkými tajnými službami o roli ruských hackerů v americké prezidentské kampani už nezaměstnává jen jeho kritiky a oponenty z Demokratické strany, ale čím dál silněji štěpí i samotnou Republikánskou stranu.

Sám Trump se nicméně v pátek ohradil proti zprávám, že má se zpravodajskými službami nějaký problém. "Nepoctivá média ráda říkají, že souhlasím s Julianem Assangem (zakladatel serveru WikiLeaks, který mimo jiné odmítl, že by kontroverzní server získal e-maily šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty od ruských zdrojů – pozn. red.), špatně. Jednoduše říkám to, co říká on. Je na lidech, aby se sami dobrali pravdy. Média také lžou, aby to vypadalo, že jsem proti tajným službám. Ve skutečnosti jsem jejich velký fanoušek," uvedl Trump na Twitteru.

Americká zpravodajská služba (CIA) má v pátek předložit Kongresu detailní zprávu o tom, jak Kreml loni najal a řídil hackerské skupiny a snažil se výrazně ovlivnit celé klání v neprospěch demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Tato zpráva má doplnit předchozí report Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který potvrdil varování americké zpravodajské komunity před ruskými hackery, zveřejněné těsně před prezidentskými volbami loni v říjnu.

Nevěřím tomu

Donald Trump ale kroky svých služeb opakovaně označil za "velmi podivné" a dal najevo, že jejich tvrzení nepovažuje za věrohodné. Ve středu dal zároveň ve svém tweetu najevo, že souhlasí právě s Assangem.

"Julian Assange řekl, že 'Podestu mohl hacknout 14letý člověk'. Proč byla Demokratická strana tak neopatrná? Taky řekl, že Rusové mu informace nepředali!" napsal Trump emotivně na svém Twitteru. O Assangovi a WikiLeaks přitom ještě v roce 2010 prohlásil, že jejich aktivity jsou "odporné" a měli by za ně dostat "trest smrti nebo něco podobného". 

Tři vysoce postavení představitelé amerických tajných služeb krátce po Trumpově tweetu naopak potvrdili, že podle jejich "nezvratných důkazů" WikiLeaks Rusové loni skutečně využili ke zveřejnění ukradených e-mailů Demokratické strany.     

Napětí a strach

Podle zdrojů stanice CNN uvnitř amerických tajných služeb vyvolávají tyto Trumpovy výroky ve zpravodajské komunitě zděšení. "Je hrozné, když politici více dají na ruského prezidenta Vladimira Putina a Juliana Assange než na Američany, kteří denně riskují své životy proto, aby poskytli objektivní, nestrannou analýzu situace," řekl CNN pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů.

Šéfové zpravodajských služeb zároveň nechtějí riskovat přímý konflikt s prezidentem, který bude výrazně ovlivňovat další fungování jejich agentur. Podle nejnovějších informací listu Wall Street Journal už Trump plánuje změny včetně reforem v jejich struktuře. "Nikdo se nechce novému šéfovi znelíbit. Míříme ale k období, které bude pro nás náročné," řekl CNN další ze zdrojů uvnitř zpravodajských služeb.

Šéf CIA John Brennan vyzval v rozhovoru pro televizní stanici PBS všechny kritiky, aby počkali na zveřejnění finální zprávy CIA o roli ruských hackerů v amerických prezidentských volbách. "Právě ji dokončujeme, bude prezidentovi, který si ji objednal, k dispozici v řádu několika dnů," prohlásil ve středu Brennan a dodal, že půjde o "velmi, velmi konkrétní a přesné shrnutí zpravodajských informací, které jsou k dispozici".

Víc se stejně nedozvíme   

Někteří nezávislí experti už ale předem pochybují o tom, že se americká i světová veřejnost i koncem týdne dozví něco nového a přesvědčivějšího o roli ruských hackerů v amerických prezidentských volbách.

Podle Ronalda Deiberta, vlivného šéfa neziskového projektu CitizenLab, který se věnuje digitálním technologiím, bezpečnostním otázkám a lidským právům, totiž ani dosavadní zpráva FBI i další zveřejněné informace nedokážou tvrzení tajných služeb i dalších politiků dostatečně podložit. A to ne proto, že by k tomu neměly dostatek důkazů.

"Neznám nikoho v sektoru kyberbezpečnosti, kdo by nevěřil, že hackeři útočící na servery Demokratické strany nebyli nějakým způsobem napojeni na tajné služby," říká respektovaný expert na kybernetickou bezpečnost.

"Nejde tedy nutně o to, že by vláda tyto důkazy neměla k dispozici. Ona je prostě nedokázala věrohodně prezentovat," dodává. Podle Deiberta za tím kromě chyb může být důležitý a vcelku logický důvod. "Poskytnutí detailů (o hackerských útocích) může ohrozit zdroje a metody, jejichž vývoj je velmi finančně nákladný a časově náročný a může i ohrozit životy (tajných agentů)," píše Deibert ve své zprávě.

I přesto podle něj existuje možnost, jak transparentně, a přitom bezpečně prezentovat získané informace. Deibert si ale není jistý, zda k tomu americké tajné služby najdou pod tlakem situace odvahu. Podle šéfa CitizenLabu je ale v sázce hodně – jejich pověst, politické dopady i vztahy s novým šéfem Bílého domu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy