Jsem fanoušek tajných služeb, říká Trump. Spor o ruské hackery přesto nabírá na síle

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 5. 1. 2017 15:31
Ostrý konflikt mezi nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho tajnými službami nabírá před pátečním jednáním Kongresu na síle. Trumpovo veřejné zpochybňování zpráv CIA a FBI o ruských hackerech a jejich zapojení do americké prezidentské kampaně vyvolává podle televizní stanice CNN obrovské pnutí uvnitř tajných služeb. Jejich šéfové ale nechtějí riskovat otevřený konflikt s novým šéfem Bílého domu, na kterém budou hodně záviset. Sám Trump se v pátek na Twitteru označil za "velkého fanouška" zpravodajských služeb.
Donald Trump s manželkou.
Donald Trump s manželkou. | Foto: Reuters

Washington – "Všichni demokraté i republikáni ve Washingtonu vědí, že se Rusové pokoušeli ovlivnit naše prezidentské volby. Když tedy Donald Trump říká, že je to nevěrohodné a že tomu nevěří, měl by se stydět. Chová se jako malé dítě ze třetí, možná čtvrté třídy," prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici CNN viditelně rozčilený Joe Walsh, bývalý republikánský kongresman za stát Illinois a velký Trumpův podporovatel v předvolební kampani.

"Trump není jen prezidentem, ale taky šéfem jednoho ze tří pilířů amerického státu – výkonné moci. Její podstatnou částí jsou FBI i CIA a on jim nevěří. To je neuvěřitelné,“ řekl stejné stanici Phil Mudd, bývalý protiteroristický expert CIA.

Ve společném prohlášení šéfové tajných služeb pak ve čtvrtek zopakovali, že "Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu".

Trumpův ostrý spor s americkými tajnými službami o roli ruských hackerů v americké prezidentské kampani už nezaměstnává jen jeho kritiky a oponenty z Demokratické strany, ale čím dál silněji štěpí i samotnou Republikánskou stranu.

Sám Trump se nicméně v pátek ohradil proti zprávám, že má se zpravodajskými službami nějaký problém. "Nepoctivá média ráda říkají, že souhlasím s Julianem Assangem (zakladatel serveru WikiLeaks, který mimo jiné odmítl, že by kontroverzní server získal e-maily šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty od ruských zdrojů – pozn. red.), špatně. Jednoduše říkám to, co říká on. Je na lidech, aby se sami dobrali pravdy. Média také lžou, aby to vypadalo, že jsem proti tajným službám. Ve skutečnosti jsem jejich velký fanoušek," uvedl Trump na Twitteru.

Americká zpravodajská služba (CIA) má v pátek předložit Kongresu detailní zprávu o tom, jak Kreml loni najal a řídil hackerské skupiny a snažil se výrazně ovlivnit celé klání v neprospěch demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Tato zpráva má doplnit předchozí report Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který potvrdil varování americké zpravodajské komunity před ruskými hackery, zveřejněné těsně před prezidentskými volbami loni v říjnu.

Nevěřím tomu

Donald Trump ale kroky svých služeb opakovaně označil za "velmi podivné" a dal najevo, že jejich tvrzení nepovažuje za věrohodné. Ve středu dal zároveň ve svém tweetu najevo, že souhlasí právě s Assangem.

"Julian Assange řekl, že 'Podestu mohl hacknout 14letý člověk'. Proč byla Demokratická strana tak neopatrná? Taky řekl, že Rusové mu informace nepředali!" napsal Trump emotivně na svém Twitteru. O Assangovi a WikiLeaks přitom ještě v roce 2010 prohlásil, že jejich aktivity jsou "odporné" a měli by za ně dostat "trest smrti nebo něco podobného". 

Tři vysoce postavení představitelé amerických tajných služeb krátce po Trumpově tweetu naopak potvrdili, že podle jejich "nezvratných důkazů" WikiLeaks Rusové loni skutečně využili ke zveřejnění ukradených e-mailů Demokratické strany.     

Napětí a strach

Podle zdrojů stanice CNN uvnitř amerických tajných služeb vyvolávají tyto Trumpovy výroky ve zpravodajské komunitě zděšení. "Je hrozné, když politici více dají na ruského prezidenta Vladimira Putina a Juliana Assange než na Američany, kteří denně riskují své životy proto, aby poskytli objektivní, nestrannou analýzu situace," řekl CNN pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů.

Šéfové zpravodajských služeb zároveň nechtějí riskovat přímý konflikt s prezidentem, který bude výrazně ovlivňovat další fungování jejich agentur. Podle nejnovějších informací listu Wall Street Journal už Trump plánuje změny včetně reforem v jejich struktuře. "Nikdo se nechce novému šéfovi znelíbit. Míříme ale k období, které bude pro nás náročné," řekl CNN další ze zdrojů uvnitř zpravodajských služeb.

Šéf CIA John Brennan vyzval v rozhovoru pro televizní stanici PBS všechny kritiky, aby počkali na zveřejnění finální zprávy CIA o roli ruských hackerů v amerických prezidentských volbách. "Právě ji dokončujeme, bude prezidentovi, který si ji objednal, k dispozici v řádu několika dnů," prohlásil ve středu Brennan a dodal, že půjde o "velmi, velmi konkrétní a přesné shrnutí zpravodajských informací, které jsou k dispozici".

Víc se stejně nedozvíme   

Někteří nezávislí experti už ale předem pochybují o tom, že se americká i světová veřejnost i koncem týdne dozví něco nového a přesvědčivějšího o roli ruských hackerů v amerických prezidentských volbách.

Podle Ronalda Deiberta, vlivného šéfa neziskového projektu CitizenLab, který se věnuje digitálním technologiím, bezpečnostním otázkám a lidským právům, totiž ani dosavadní zpráva FBI i další zveřejněné informace nedokážou tvrzení tajných služeb i dalších politiků dostatečně podložit. A to ne proto, že by k tomu neměly dostatek důkazů.

"Neznám nikoho v sektoru kyberbezpečnosti, kdo by nevěřil, že hackeři útočící na servery Demokratické strany nebyli nějakým způsobem napojeni na tajné služby," říká respektovaný expert na kybernetickou bezpečnost.

"Nejde tedy nutně o to, že by vláda tyto důkazy neměla k dispozici. Ona je prostě nedokázala věrohodně prezentovat," dodává. Podle Deiberta za tím kromě chyb může být důležitý a vcelku logický důvod. "Poskytnutí detailů (o hackerských útocích) může ohrozit zdroje a metody, jejichž vývoj je velmi finančně nákladný a časově náročný a může i ohrozit životy (tajných agentů)," píše Deibert ve své zprávě.

I přesto podle něj existuje možnost, jak transparentně, a přitom bezpečně prezentovat získané informace. Deibert si ale není jistý, zda k tomu americké tajné služby najdou pod tlakem situace odvahu. Podle šéfa CitizenLabu je ale v sázce hodně – jejich pověst, politické dopady i vztahy s novým šéfem Bílého domu.

 

Právě se děje

Další zprávy