To, co ČEZ, řeší celá Evropa. Komandem se ale nechlubí

Monika Horáková
3. 2. 2010 12:20
Vymahačská taktika často pracuje se strachem dlužníků, pracuje se i s ostudou
Španělští vymahači navštěvují dlužníky v převleku toreadora. "Každý bude vědět, že dlužíte."
Španělští vymahači navštěvují dlužníky v převleku toreadora. "Každý bude vědět, že dlužíte." | Foto: Reuters

Berlín, Madrid - Komando, které na černé odběratele energie vysílá polostátní energetický gigant ČEZ, pobouřilo českou společnost a otevřelo diskusi, zda si soukromá firma smí držet vlastní "armádu". Příklady z ciziny ukazují, že boj s dlužníky a vymáhání pohledávek řeší celá energetická Evropa.

Někdy jsou praktiky ještě brutálnější, než bylo patrné na zveřejněném videu ze zásahu jednotky ČEZ.

Nicméně na rozdíl od české firmy, která se svou zásahovou jednotkou chlubí na speciálním webu, se evropští energetičtí giganti snaží své pohledávky řešit spíš v tichosti. Zahraniční média se o jejich praktikách zmiňují minimálně. A že by si některá firma zřídila komando, o tom už zcela mlčí. Nikdo se takovým postupem nezviditelňuje.

Například ve Španělsku zvolili taktiku zahanbení. Dlužné částky tak chodí urgovat lidé v kostýmech třeba Zorra mstitele.

Tvrdé praktiky děsily ale sousední Německo. Podnikatelé si proti sobě navzájem najímali ruskou vymahačskou společnost, jejíž praktiky si nezadaly s aktivitami mafiánů v jejich rodné zemi. Vyděrači si říkali "Inkasso-Spezialisten" (tedy výběrčí-specialisté).

Nakonec se jejich metodami zabýval soud v Cáchách, před nějž tamní státní zastupitelství poslalo podnikatele ve stavebnictví a právě zmíněnou společnost. Vinilo je z nátlaku a vyděračství dokonce ve dvanácti případech.

V roce 2008 dostala firma s mottem "Váš dlužník nemusí umět rusky, i tak si velmi dobře porozumíme" definitivní zákaz provozovat svou činnost.

S kalašnikovem...

Vymáhání dluhů však nemusí vždy probíhat v ohrožení života. Oliver Burgis z německé společnosti Atriga se v rozhovoru pro Ecommerce-Leitfaden.de zmínil, že dohlíží na to, aby externí firma najatá na vymáhání dluhů zacházela s dlužníky jako "se zákazníky s narušenou platební morálkou" a snažila se individuálně posuzovat, proč vůbec k zadlužení došlo.

Proč se firmy ohánějí potřebou proškolených specialistů, kteří působí jako členové policejních zásahových jednotek? Vedou je k tomu tragické zkušenosti například exekutorů. Německý magazín Focus například zveřejnil příběh exekutora, jehož služba skončila smrtí. Paul Spürk zemřel poté, co ho po násilném otevření bytu spálil dlužník silným plamenem. Při následném výbuchu plynu zemřeli také Spürkův spolupracovník-zámečník a sám dlužník.

Mnohým německým exekutorům chodí domů výhružné dopisy ("Přijď, uvítám tě kalašnikovem"), jiní jsou fyzicky napadáni i mimo výkon exekuce. Focus zmiňuje případ mnichovského exekutora, který byl napaden dlužníkem ve své kanceláři a utržil několik bodných ran nožem. 

...nebo s maskou

Španělskem se v roce 2008 šířily zcela jiné obavy. Dlužníci se obávali příchodu vymahače skrytého za masku Zorra mstitele, toreadora nebo mnicha. Server Spiegel Online popsal vymahačské praktiky, které si nezadají s divadelním představením.

Vymahač s maskou Zorra mstitele vejde do hostince, který náhle ztichne. Zorro přistoupí k majiteli podniku a hlasitě zvolá: "Zaplať konečně své dluhy!" Než odejde, zanechá v podniku svou vizitku.

Poté dlužníka ještě několikrát navštíví. Čeká na něj před bytem nebo ho pronásleduje ho v autě. Jeho přestrojení je tak nápadné, že ho nelze s nikým zaměnit. Místní vymahačské firmy se řídí heslem: "Každý bude vědět, že dlužíte."

 

Právě se děje

Další zprávy