Otázky a odpovědi: Státní firma má útočné komando. Smí?

Reportéři Aktuálně.cz
3. 2. 2010 5:00
Otazníky nad videem, které ukázalo exekutorské praktiky energetického gigantu ČEZ
Foto: NTZ

Praha - Ze dvou třetin státní ČEZ si vychovává údernou jednotku, která má zasahovat proti černým odběratelům elektřiny. Jeden ze zásahů vyústil v tragédii, neplatič si vzal život. A firma si vše zdokumentovala na videu.

Informace o tom, že v ČEZu pracuje speciální vymahačský tým, není nová. Přesto teprve v úterý, po zveřejnění detailů o jeho působení, se o jeho aktivity začali zajímat politici. Věděla o jeho počínání dozorčí rada? Má firma pravdu, když existenci bojového komanda obhajuje nevybíravými praktikami podvodníků, kteří kradou proud? Proč ČEZ nevyužívá státních bezpečnostních složek či exekutorů?

Na tyto a další otázky se vám pokusil deník Aktuálně.cz přinést přehledné odpovědi.

Foto: Aktuálně.cz
Je legální, že si státní firma vychovává údernou jednotku, která tvrdě vymáhá peníze od neplatičů?

Existence jednotky, která supluje práci policie, je podle odborníků eticky velmi sporná, i kdyby komando při své práci neporušovalo zákony. "Je tam etický problém, i když stoprocentně uznávám právo vlastníka chránit si svůj majetek. Tady je ale vlastníkem stát, který má na podobné problémy své složky," domnívá se právník a prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiří Kameník.

Foto: Aktuálně.cz
Podle jakého zákona si ČEZ takovou jednotku zřídil?

Zákon, který by výslovně upravoval práci podobných jednotek nebo soukromých bezpečnostních služeb, není. Členové jednotky ČEZu musí dodržovat jen obecně platná pravidla, jako je povinnost mít zbrojní průkazy a podobně. O zákonu, který by "černé šerify", pracovníky ochranek a podobné reguloval, se mluví už mnoho let, nikdy ale u poslanců neuspěl. "Zákon stále chybí. Určitou regulaci by zajišťoval a já jsem pro, aby se netýkal jen soukromých bezpečnostních služeb, ale i jakýchsi bezpečnostních oddělení v rámci firem," říká Kameník.

Právníci upozorňují, že jednotky NTZ nemají žádná speciální práva, jako má policie. Mohou stejně jako všichni ostatní využívat jen možnosti, které jim dává občanský, obchodní nebo trestní zákoník. Právně není rozdíl mezi ochranou na fotbale či v supermarketu a jednotkou NTZ.

Foto: Aktuálně.cz
Proč se ČEZ neobrátil na soud, exekutory, policii?

Postup je pro firmu pravděpodobně efektivnější a rychlejší, než by byla klasická cesta přes trestní oznámení na policii, vyšetřování, soud, exekuci atd. "Policii a soudy do věci nezapojujeme proto, že by to znamenalo zbytečné průtahy. Pokud se dohodneme, je všechno rychlejší," komentoval existenci jednotky Netechnických ztrát v roce 2008 mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Jak energetická firma cvičila své bojové komando, si prohlédněte v této fotogalerii.

Foto: Aktuálně.cz
Věděl stát, většinový majitel firmy, jakým způsobem vymáhá dluhy?

Podle reakcí, které Aktuálně.cz shromáždilo v úterý ve Sněmovně, neměli vrcholní politici o metodách NTZ představu. Shoda panuje mezi nimi v tom, že je třeba celou záležitost prověřit. Na interpelace se tak může těšit ministr financí Eduard Janota, pod jehož resort správa akcií ČEZ spadá. Jednoznačně se k jednotce NTZ chtěl postavit málokdo. Například šéf levice Jiří Paroubek ale řekl, že by tito zaměstnanci energetického gigantu neměli být bezmocní. Naopak Jan Vidím z ODS ostře odsoudil možnost vymáhání práva pomocí polobojové jednotky. Více čtěte ZDE

Foto: Aktuálně.cz
Kteří lidé za stát dohlížejí na ČEZ?

Ing. Martin Kocourek - poslanec za ODS, předseda dozorčí rady od 14. 12. 2006, členem rady od 22. 9. 2006

Ing. Ivan Fuksa - náměstek ministra financí, místopředseda dozorčí rady od 21. 5. 2009, členem dozorčí rady od 23. 4. 2007

 Ing. Zdeněk Trojan - bývalý poslanec ČSSD, spolupracovník Jiřího Paroubka, člen od 26. 1. 2006

Ing. Jan Demjanovič - obchodní ředitel Severočeských dolů, člen od 18. 5. 2007

Ing. Petr Kalaš - exministr životního prostředí (nestraník), člen od 23. 4. 2007

Ing. Zdeněk Hrubý - bývalý náměstek ministra financí, posléze "Pan Euro", člen od 22. 2. 2007

Ing. Vlastimil Jiřík - poradce exministra financí Miroslava Kalouska, člen od 13. 5. 2009

Ing. Miloš Kebrdle - šéf Českého plynárenského svazu, člen od 13. 5. 2009

Zdroj: www.cez.cz

Pozn. red.: Jde o osoby, které do dozorčí rady vyslala valná hromada, ale tu vzhledem k většinovému podílu ovládá stát.

Foto: Aktuálně.cz
Jaký postoj má k tomu, jak ČEZ vymáhá dluhy, zástupce státu v dozorčí radě?

Šéf dozorčí rady ČEZu Martin Kocourek, který je zároveň stínovým ministrem ODS, problém s existencí komanda nemá. "Takový odbor má každá firma, která se zabývá energetikou, RWE nebo E.ON na tom budou podle mě podobně," řekl Aktuálně.cz. Podle něj se ČEZ nařčením z nezákonného postupu zabýval už několikrát. "Měli jsme tam všechny možné audity a nepřišlo se na žádné pochybení," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Kdo videa zveřejnil a proč?

Videa zveřejnil olomoucký právník Jan Rytíř, který zastupuje lidi ve sporech s vymahači ČEZ. Tiskovou konferenci využila k předvolebnímu zviditelnění i Suverenita Jany Bobošíkové.

Foto: Aktuálně.cz
Reakce: Jak na zveřejněná videa reagoval ČEZ?

"Společnost ČEZ je přesvědčena, že se pracovníci ČEZ Měření při své náročné a často nebezpečné práci v zájmu všech poctivých odběratelů elektřiny nedopustili žádného protiprávního ani neetického jednání. Podnikneme všechny potřebné právní kroky na ochranu osobnostních práv svých zaměstnanců i své pověsti." (celou reakci ČEZu najdete ZDE.)

Foto: Aktuálně.cz
Jak dluhy vymáhá konkurence (E.ON, Pražská energetika)?

Do uzávěrky tohoto textu se redakci Aktuálně.cz stanoviska dalších společností nepodařilo získat.

 

Foto: Aktuálně.cz
Jak se dluhy vymáhají v zahraničí?

Z letmého pohledu do zahraničního tisku vyplývá, že si mnohé společnosti najímají externí firmy, které za ně peníze vymáhají.

Některé jdou na to - podobně jako zaměstnanci ČEZ - silou, jiné se snaží dlužníka znemožnit v jeho okolí, na veřejnosti, v práci. Jiné firmy se snaží urovnávat spory s neplatiči po dobrém. Bojí se, aby nepřišly o zákazníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy