O komandu ČEZ jsme nevěděli, vrtí hlavami politici

Kateřina Eliášová
2. 2. 2010 20:25
Slibují, že je prověří. Ministra Janotu čekají zřejmě četné interpelace
Foto: NTZ

Praha - Víceméně s rozpaky přijali čeští zákonodárci fakt, že si státem vlastněný energetický gigant ČEZ několik let cvičil speciální jednotku, která má zasahovat proti černým odběratelům elektřiny.

Ministr financí Eduard Janota kvůli tomu bude v příštích dnech pravděpodobně čelit interpelacím.

"Vymáhání práva pomocí polobojové jednotky je nepřijatelné. Na její činnost se zeptám ministra Janoty," uvedl například poslanec Jan Vidím (ODS), který šéfuje sněmovnímu výboru obrany.

Vidím reagoval na záběry, které v úterý poskytl médiím olomoucký právník Jan Rytíř. Jedná se o sestřih z přibližně tří hodin záběrů, které policie zabavila zvláštnímu útvaru NTZ (odbor Netechnických ztrát).

Na záběrech je vidět, jak se členové jednotky cvičí ve střelbě, sebeobraně, slaňování nebo praktikách přežití v náročných podmínkách.

Utajená jednotka

Tím, jak jednotka ČEZu s černými odběrateli jedná, se už zabývá policie. Z výsledku vyšetřování ÚOOZ mimo jiné vyplývá, že pracovníci komanda na neplatiče vyvíjeli neadekvátní psychický tlak. Výše zmiňovaná nahrávka ukazuje možný následek jejich praktik. Neplatič v Poděbradech spáchal v roce 2005 při návštěvě zaměstnanců společnosti ČEZ sebevraždu.

V té době byl premiérem Jiří Paroubek. O tom, že ČEZ už v této době komando používal, nevěděl.

"Nemyslím, že by tito zaměstnanci ČEZu měli být bezmocní, jednají se zloději elektřiny. Nevím ale, jak je to s tím komandem, počkám na výsledky vyšetřování. Každopádně jsem o nich nikdy neslyšel," řekl Aktuálně.cz Paroubek.

Někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k tomu nevyjádřil vůbec. "Já k tomu nemám žádné informace, takže vám k tomu nic neřeknu," odbyl otázku, zda jako ministr zodpovědný za komunikaci s ČEZem (akcie státu spravuje ministerstvo financí) o jednotce věděl.

Ani současný šéf státní kasy Eduard Janota nezná podrobnosti. "Dovedu si představit, že má ČEZ skupinu, která se snaží odhalit neplatiče nebo falešné odběratele. Stejně jako pro ně ale musí platit zákony. Detaily případu neznám. Pokud se informace ukáží relevantní, budu o tom jednat s vedením ČEZu," uvedl.

Pecina: Zloději elektřiny nejsou žádní beránci

Speciálního odboru NTZ se zastal ministr vnitra Martin Pecina.

"Soupeři těchto lidí jsou například majitelé pěstíren marihuany, a to nejsou žádní beránci. Určitě ale není v pořádku, že někdo takto tlačí na běžné občany," uvedl Pecina. Dodal, že případ už podle jeho informací míří k soudu.

"Problém vidím v tom, že nebyl přijat zákon o soukromých bezpečnostních agenturách, který by zcela reguloval tuto oblast, ve které dnes působí více lidí než u policie," uvedl bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. Ani on nezná podrobnosti případu, a proto jej nechtěl blíž komentovat.

Zeptáme se ČEZu. Možná

Šéf dozorčí rady ČEZu Martin Kocourek, který je zároveň stínovým ministrem financí za ODS, problém s existencí komanda nemá.

"Takový odbor má každá firma, která se zabývá energetikou, RWE nebo E.ON na tom budou podle mě podobně," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj se ČEZ nařčením z nezákonného postupu zabýval už několikrát. "Měli jsme tam všechny možné audity a nepřišlo se na žádné pochybení," dodal.

Kocourek se dokonce domnívá, že záběry poskytnuté právníkem Rytířem nejsou autentické.

"To, co se objevilo, podle mě není autentické. Můžeme si to ověřit, ale co z toho poplyne?"

Právník Jan Rytíř nicméně tvrdí, že záběry má z trestního spisu, do kterého má jako zástupce poškozených možnost nahlédnout. "Mám policejní protokol, že DVD s nahrávkami praktik jednotky pocházejí z trestního spisu," řekl Aktuálně.cz.

"Mě bude zajímat, jestli u sebe měli pistole. Pravděpodobně se na to podívám, uvidíme," uzavřel Kocourek.

 

Právě se děje

Další zprávy