Kyjev - Ukrajinští těžkooděnci se stahují z kyjevského náměstí Nezávislosti i z okolí úředních budov. Uvedli to zpravodajové agentury Reuters.
V noci se policie baštu protivládních protestů a přilehlé ulice pokusila ovládnout a dav vytlačit pryč. Ráno se pak s demonstranty střetla před kyjevskou radnicí.
Zatímco z do tmy ponořeného náměstí těžkooděnci lidi vytlačovali "jen" s pomocí štítů, před obsazenou radnicí už nasadili obušky. Proti nim stáli hlavně radikálové z nacionalistické strany Svoboda.
Podle svědků z místa jich bylo kolem tří stovek.
Záběry z Kyjeva ukazují, že demonstranti se bránili klacky a stříkali na policisty z oken obsazené budovy z hasicích přístrojů.
Na pomoc jim přišli další protestující, kteří pořádkové jednotky před radnicí v mrazivé zimě kolem -9 stupňů obklíčili a zatlačili do čtyř přistavených policejních autobusů.
Noční zásah
Tisíce lidí na náměstí Nezávislosti se obávaly, že policie násilně zasáhne i proti nim. Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko to ale popírá.
"Chci každého uklidnit. K žádnému útoku na náměstí nedojde," cituje ho agentura Reuters. "Nikdo nenaruší vaše právo mírumilovně protestovat, ale neignorujte práva... jiných občanů," vzkázal demonstrantům.
V noci nicméně k zásahu došlo, byť byl beze zbraní. Hlášeno je několik zraněných.
Opoziční předák Vitalij Kličko následně přímo z náměstí vyzval k rezignaci nejen vládu, ale i prezidenta Viktora Janukovyče. Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, která se v zemi snaží konflikt uklidnit, podle stanice SkyNews s "lítostí hledí na to, že policie použila sílu".
"Po tomhle jsem přesvědčen, že musíme žádat nejen rezignaci vlády, ale i prezidenta," citovala agentura Interfax Klička, který vede opoziční stranu UDAR.
Arsenij Jaceňuk, předák strany Vlast vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, považuje noční manévry za Janukovyčovo "plivnutí do tváře USA, EU a 46 milionů Ukrajinců".
"Dialog s politickými silami a společností a používání argumentů je vždy lepší než argument síly," uvedla v noci Ashtonová.
Policejní akci odsoudili i další evropští politici. "Můžete zaútočit v noci, můžete zhasnout, ale nezastavíte volbu svobodného lidu. Svět se dívá," uvedl na Twitteru šéf frakce liberálů a demokratů v Evropském parlamentu, někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt.
Svědectví z místa
Z odvysílaných záběrů z noci je patrné, že zasahující policisté několik demonstrantů odvedli, ty nejvíce vzpouzející se odnesli za ruce a nohy.
Policie podle Interfaxu hlásí asi deset zraněných ze svých řad. Zpravodaj Českého rozhlasu, který je na náměstí Nezávislosti, viděl například krvácivá poranění hlavy.
Demonstranti se postupu policistů bránili a v nastalém zmatku vzduchem létaly dělobuchy. Protestující také narychlo zbudovali na náměstí před sídlem odborů, které se stalo opoziční centrálou, nové zátarasy, aby do budovy znemožnili jednotkám proniknout.
Podle zpravodaje televize Al-Džazíra, který je přímo na náměstí, policie zatím nepoužila slzný plyn.
Na náměstí
Lidé na náměstí místo svíček mávají mobilními telefony a zpívají ukrajinskou hymnu. Mluvčí z pódia vyzývají policisty, aby neposlouchali rozkazy a přidali se k opozici. "Neubližujte nám," skanduje dav, ke kterému se megafonem podle Reuters přidala ukrajinská popová zpěvačka Ruslana. Z nedaleké katedrály se rozezněly zvony.
Náměstí Nezávislosti demonstranti již více než dva týdny okupují. Jakmile se policisté dali do pohybu, dav skandoval hesla jako "Hanba" či "Zůstaneme".
Protivládní demonstrace jsou důsledkem rozhodnutí ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat připravenou asociační dohodu s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila od Ruska a přiblížila Západu.