Tisíce lidí protestovaly v ulicích Peru. Vadí jim, že vězněný exprezident dostal milost

ČTK ČTK
26. 12. 2017 18:06
Alberto Fujimori si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu. | Foto: ČTK

Lima - Tisíce Peruánců v pondělí protestovaly proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci.

Protestující nesou transparenty s fotkami obětí.
Protestující nesou transparenty s fotkami obětí. | Foto: ČTK

Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski. Bývalý autoritářský vůdce Fujimori požádal v úterý Peruánce o odpuštění.

Kritici tohoto kroku považují milost pro Fujimoriho za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters.

Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí "progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí". Ve zveřejněném videu exprezident z nemocničního lůžka poděkoval Kuczynskému a "z celého srdce" požádal Peruánce o odpuštění.

Přiznal, že část svého národa zklamal. Šlo tak o první Fujimoriho výslovnou omluvu směrem k obyvatelům Peru.

Demonstrací proti milosti Fujimorimu se v celé zemi podle Reuters zúčastnilo asi pět tisíc lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako "vrah" a "zloděj".

Kuczynski poté v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a "obrácení stránky". Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat "negativními emocemi zděděnými z minulosti".

Fujimori stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití pětadvaceti lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Fujimori byl u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

Podívejte se na poděkování Fujimoriho z nemocničního lůžka za milost

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polsko vyjádřilo solidaritu USA a vyhostilo tři ruské diplomaty

Polsko vyhostí tři ruské diplomaty, kteří podle něj poškozovali jeho zájmy. S odvoláním na polské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura PAP poté, co si polská diplomacie předvolala ruského velvyslance. Varšava zároveň vyjádřila solidaritu Spojeným státům, které dnes oznámily vyhoštění skupiny ruských diplomatů a nové sankce vůči Rusku. Z Moskvy vzápětí zazněla hněvivá reakce a šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil Polsko za amerického "vazala". Moskva podle něj odpoví recipročně.

"Velvyslanci byla předána diplomatická nóta obsahující sdělení o označení tří pracovníků ambasády Ruské federace ve Varšavě personami non grata. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo porušení podmínek diplomatického statusu uvedenými osobami a provádění činností poškozujících Polskou republiku," uvedlo polské ministerstvo zahraničí.

"Polsko vyjadřuje plnou solidaritu s rozhodnutími přijatými Spojenými státy 15. dubna 2021, která se týkají jejich politiky vůči Rusku," píše se dále v prohlášení polské diplomacie. Rozhodnutí přijatá společně se spojenci jsou podle ní "nejvhodnější reakcí na nepřátelské akce Ruské federace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy