Tisíce lidí protestovaly v ulicích Peru. Vadí jim, že vězněný exprezident dostal milost

ČTK ČTK
26. 12. 2017 18:06
Alberto Fujimori si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu.
"Vrah. Zloděj." Protestující nesou transparenty proti milosti exprezidentovi Fujimorimu. | Foto: ČTK

Lima - Tisíce Peruánců v pondělí protestovaly proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával pětadvacetiletý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci.

Protestující nesou transparenty s fotkami obětí.
Protestující nesou transparenty s fotkami obětí. | Foto: ČTK

Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski. Bývalý autoritářský vůdce Fujimori požádal v úterý Peruánce o odpuštění.

Kritici tohoto kroku považují milost pro Fujimoriho za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters.

Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí "progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí". Ve zveřejněném videu exprezident z nemocničního lůžka poděkoval Kuczynskému a "z celého srdce" požádal Peruánce o odpuštění.

Přiznal, že část svého národa zklamal. Šlo tak o první Fujimoriho výslovnou omluvu směrem k obyvatelům Peru.

Demonstrací proti milosti Fujimorimu se v celé zemi podle Reuters zúčastnilo asi pět tisíc lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako "vrah" a "zloděj".

Kuczynski poté v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a "obrácení stránky". Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat "negativními emocemi zděděnými z minulosti".

Fujimori stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití pětadvaceti lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Fujimori byl u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

Podívejte se na poděkování Fujimoriho z nemocničního lůžka za milost

 

Právě se děje

před 5 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy