"Mé míry jsou 2202 zavražděných žen." Soutěžící v Miss Peru mluvily o násilí na ženách

ČTK ČTK
1. 11. 2017 15:24
Udělování cen Miss proběhlo v Peru tentokrát v jiném duchu. Soutěžící místo uvádění tělesných mír vyjmenovávaly počty zločinů namířených proti ženám. Jedna z modelek uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lima - Soutěžící při úterním peruánském finále Miss Universe 2018 využily pozornost televizních kamer, aby upozornily na hrozivé statistiky o násilí páchaném na místních ženách.

Při představování na začátku slavnostního večera neuváděly za svým jménem své tělesné míry, jak je zvykem, nýbrž počty znásilnění či obětí vražd a obchodu s bílým masem.

Jedna z žen uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.

"Mé jméno je Camila Canicobaová a zastupuji Limu. Mé míry jsou 2202 žen zavražděných v naší zemi za posledních devět let," uvedla první soutěžící.

Následovalo dalších 22 kolegyň a další statistiky: 13 tisíc žen, které se do roku 2014 staly oběťmi obchodování s lidmi, 25 procent dívek, které jsou sexuálně zneužívány ve školách, 65 procent žen s vysokoškolským titulem napadených svými partnery nebo přes 70 procent Peruánek čelících pouličnímu obtěžování.

Protest během slavnostního večera byl plánovaný. Při představování či pózování v plavkách organizátoři na plátno za pódiem promítali fotografie obětí sexuálního násilí a novinové články popisující napadení či vraždy.

V části večera, ve které soutěžící obvykle popisují své koníčky a ambice, se v úterý diskutovalo o tom, jak současný stav v Peru zlepšit.

Organizace amerických států (OAS) řadí v otázce násilí páchaného na ženách v rámci Jižní Ameriky Peru na druhou nejhorší pozici pouze za Bolívii, uvedla zpravodajská společnost BBC.

Studie OSN v roce 2010 zjistila, že více než 50 procent peruánských žen během svých životů zažije závažný případ domácího násilí.

Genderově motivované násilí je v Peru velkým tématem: loni v srpnu pochodovaly v Limě desetitisíce žen s cílem upozornit na vraždy v hlavním městě.

I přes netradiční charakter úterního soutěžního večera zůstala v programu promenáda v plavkách. Organizátorka soutěže Jessica Newtonová ale má za to, že tento segment ženy nedegraduje na úroveň předmětů, naopak je příležitostí, jak ženy osvobodit a ukázat, že mají právo na stejnou míru úcty, nehledě na to, co mají na sobě.

"Když se ukážu v plavkách, jsem stejně slušná jako žena, která vyjde ve večerních šatech," uvedla Newtonová serveru Buzzfeed.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy