"Mé míry jsou 2202 zavražděných žen." Soutěžící v Miss Peru mluvily o násilí na ženách

ČTK ČTK
1. 11. 2017 15:24
Udělování cen Miss proběhlo v Peru tentokrát v jiném duchu. Soutěžící místo uvádění tělesných mír vyjmenovávaly počty zločinů namířených proti ženám. Jedna z modelek uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lima - Soutěžící při úterním peruánském finále Miss Universe 2018 využily pozornost televizních kamer, aby upozornily na hrozivé statistiky o násilí páchaném na místních ženách.

Při představování na začátku slavnostního večera neuváděly za svým jménem své tělesné míry, jak je zvykem, nýbrž počty znásilnění či obětí vražd a obchodu s bílým masem.

Jedna z žen uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.

"Mé jméno je Camila Canicobaová a zastupuji Limu. Mé míry jsou 2202 žen zavražděných v naší zemi za posledních devět let," uvedla první soutěžící.

Následovalo dalších 22 kolegyň a další statistiky: 13 tisíc žen, které se do roku 2014 staly oběťmi obchodování s lidmi, 25 procent dívek, které jsou sexuálně zneužívány ve školách, 65 procent žen s vysokoškolským titulem napadených svými partnery nebo přes 70 procent Peruánek čelících pouličnímu obtěžování.

Protest během slavnostního večera byl plánovaný. Při představování či pózování v plavkách organizátoři na plátno za pódiem promítali fotografie obětí sexuálního násilí a novinové články popisující napadení či vraždy.

V části večera, ve které soutěžící obvykle popisují své koníčky a ambice, se v úterý diskutovalo o tom, jak současný stav v Peru zlepšit.

Organizace amerických států (OAS) řadí v otázce násilí páchaného na ženách v rámci Jižní Ameriky Peru na druhou nejhorší pozici pouze za Bolívii, uvedla zpravodajská společnost BBC.

Studie OSN v roce 2010 zjistila, že více než 50 procent peruánských žen během svých životů zažije závažný případ domácího násilí.

Genderově motivované násilí je v Peru velkým tématem: loni v srpnu pochodovaly v Limě desetitisíce žen s cílem upozornit na vraždy v hlavním městě.

I přes netradiční charakter úterního soutěžního večera zůstala v programu promenáda v plavkách. Organizátorka soutěže Jessica Newtonová ale má za to, že tento segment ženy nedegraduje na úroveň předmětů, naopak je příležitostí, jak ženy osvobodit a ukázat, že mají právo na stejnou míru úcty, nehledě na to, co mají na sobě.

"Když se ukážu v plavkách, jsem stejně slušná jako žena, která vyjde ve večerních šatech," uvedla Newtonová serveru Buzzfeed.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy