"Mé míry jsou 2202 zavražděných žen." Soutěžící v Miss Peru mluvily o násilí na ženách

1. 11. 2017 15:24
Udělování cen Miss proběhlo v Peru tentokrát v jiném duchu. Soutěžící místo uvádění tělesných mír vyjmenovávaly počty zločinů namířených proti ženám. Jedna z modelek uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lima - Soutěžící při úterním peruánském finále Miss Universe 2018 využily pozornost televizních kamer, aby upozornily na hrozivé statistiky o násilí páchaném na místních ženách.

Při představování na začátku slavnostního večera neuváděly za svým jménem své tělesné míry, jak je zvykem, nýbrž počty znásilnění či obětí vražd a obchodu s bílým masem.

Jedna z žen uvedla, že v Peru zemře každých deset minut jedna dívka v důsledku sexuálního vykořisťování.

"Mé jméno je Camila Canicobaová a zastupuji Limu. Mé míry jsou 2202 žen zavražděných v naší zemi za posledních devět let," uvedla první soutěžící.

Následovalo dalších 22 kolegyň a další statistiky: 13 tisíc žen, které se do roku 2014 staly oběťmi obchodování s lidmi, 25 procent dívek, které jsou sexuálně zneužívány ve školách, 65 procent žen s vysokoškolským titulem napadených svými partnery nebo přes 70 procent Peruánek čelících pouličnímu obtěžování.

Protest během slavnostního večera byl plánovaný. Při představování či pózování v plavkách organizátoři na plátno za pódiem promítali fotografie obětí sexuálního násilí a novinové články popisující napadení či vraždy.

V části večera, ve které soutěžící obvykle popisují své koníčky a ambice, se v úterý diskutovalo o tom, jak současný stav v Peru zlepšit.

Organizace amerických států (OAS) řadí v otázce násilí páchaného na ženách v rámci Jižní Ameriky Peru na druhou nejhorší pozici pouze za Bolívii, uvedla zpravodajská společnost BBC.

Studie OSN v roce 2010 zjistila, že více než 50 procent peruánských žen během svých životů zažije závažný případ domácího násilí.

Genderově motivované násilí je v Peru velkým tématem: loni v srpnu pochodovaly v Limě desetitisíce žen s cílem upozornit na vraždy v hlavním městě.

I přes netradiční charakter úterního soutěžního večera zůstala v programu promenáda v plavkách. Organizátorka soutěže Jessica Newtonová ale má za to, že tento segment ženy nedegraduje na úroveň předmětů, naopak je příležitostí, jak ženy osvobodit a ukázat, že mají právo na stejnou míru úcty, nehledě na to, co mají na sobě.

"Když se ukážu v plavkách, jsem stejně slušná jako žena, která vyjde ve večerních šatech," uvedla Newtonová serveru Buzzfeed.